W piramidzie Cheopsa stosunek jej dwóch długości podstawy do wysokości równą się liczba Pi; uwaga: z precyzją do czwartego miejsca po przecinku. Ilość kamienia wykorzystanego do jej budowy jest tak duża, że można z nich stworzyć mur wysokości 3 metrów opasający cały kraj nasz piękny – Polskę.

Jestem z wykształcenia archeologiem. Specjalizowałem się w archeologii starożytnego Bliskiego Wschodu i Egiptu; konkretnie w kontaktach między tymi obszarami w 3 i 2 tysiącleciu pne. Tych kontaktów szczególnie w 3 tysiącleciu było nadzwyczaj mało. I to jest dziwne, bo przecież w tym czasie prężnie funkcjonowały tam wspaniałe kultury: sumeryjska, która wynalazła pismo (pismo klinowe jeszcze w pod koniec 4 tysiąclecia) oraz kultura egipska, która zbudowała całą paletę piramid od schodkowej w Sakkarze, przez łamaną w Dahszur po kolosy z Gizy – a wymieniam tylko niektóre.

O ile dobrze pamiętam to najstarsze przedstawienia pokazujące transport dużych bloków (dokładnie rzeźb) kamiennych w Egipcie pochodzą z połowy 2 tysiąclecia, czyli powstały 1000 lat później niż piramidy.

Mimo chłodnego podejścia i włączonego racjonalizmu wciąż odnoszę wrażenie, że oficjalna teoria dotycząca powstania piramid jest jakaś krzywa, naciągana, po prostu kwantowo: bardzo mało realna. Oficjalnie stanowisko jest takie, że przez ponad 30 lat wszyscy mieszkańcy doliny Nilu pracowali bez opamiętania równo przez połowę swojego całego czasu aby zbudować piramidę. Wyliczenie teoretyczne, w praktyce prawie niewykonalne: przecież były wojny, choroby, bunty, lata nieurodzaju – każda taka sytuacja czyni założenie już niewykonalnym.

Zwróćmy uwagę na jeszcze jedną rzecz: piramidy powstały ponoć w ciągu pierwszych 100 – 300 lat istnienia państwa. Potem istniało ono jeszcze przez 3000 lat przeżywają wiele wspaniałych okresów rozkwitu. Ale nigdy potem nie zbliżono się nawet do tego rozmachu w architekturze jaki charakteryzować miał początek.

To tak, jakby w USA tuż po uzyskaniu niepodległości pod koniec XVIII wieku Amerykanie zbudowali Word Trade Center, Statuę Wolności i pozostałe wieżowce, a przez kolejne 250 lat budowali sobie tylko drewniane chaty i kilkupiętrowe bloki.

W Polsce Marriott, Intercontinental i PKiN zbudował Bolesław Chrobry i Mieszko II, a potem do dzisiaj już tylko familoki i gdzieniegdzie kościółek drewniano – kamienny.

fot. Łukasz Gołoś

Dziwne, mocno nielogiczne? Elon Musk, stary rockendrolowy pijarowiec ogłosił na twiterze: Aliens built the pyramids. Ale pies trącał Muska. Nie twierdzę, że skoro to dziwne to na pewno piramidy zbudowali Reptilianie. Twierdzę jedynie, że ta nielogiczność powinna skłonić naukowców żeby jeszcze raz pochylili się nad tematem; bez uprzedzeń, zbadali masę rzeczy, które pominęli i zaczęli elastycznie myśleć. Z ich wiedzą oraz posiadanymi narzędziami, technologiami być może mamy okazję odkryć rzeczy, które zmienią nasz sposób myślenia. Jedno takie odkrycie może popchnąć naszą technologię i społeczny rozwój o całe lata świetlne do przodu. Może skończy się w końcu epoka wojen –  właśnie dowiedziałem się o ataku Putina na Ukrainę.

Tymczasem na Festiwalu…

Na Festiwal zaprosiliśmy z USA dr Semira Osmanagića. Kilka lat temu odkrył on dziwne, przypominające piramidy kształty górskie w Bośni. Wiemy, że motyw piramid jest obecny w wielu kulturach, np. na Bliskim Wschodzie czy w Ameryce Południowej. Dr Osmanagić twierdzi, że europejskie piramidy nie mogły powstać naturalnie i że zbudowano jest ok 14 000 lat temu.  Warto się nad tym pochylić, poznać wyniki jego badań i z otwartością posłuchać różnych stron tej dyskusji.

Dr Sam Semir Osmanagich

 

 

egipt piramidy łukasz gołoś

Autor: Łukasz Gołoś

Organizator  Festiwalu Wibracje, z wykształcenia archeolog i dziennikarz, hobbystycznie podróżnik – filmowiec, miłośnik staropolskiej kuchni wegetariańskiej. Kibicuje naukowcom w pracach nad połączeniem modelu standardowego mechaniki kwantowej z teorią względności. Popiera grawitację i zdrowy rozsądek. Brakuje mu czasu na regularne uzupełnianie profilu na fb, preferuje życie w realu.