Gramy w zielone
Każde duże wydarzenie wywiera wpływ na otoczenie, między innymi produkując dużą ilość odpadów. Aspiracją Festiwalu Wibracje jest nie tylko generowanie mniejszej ilości śmieci, ale także promowanie harmonijnych i odpowiedzialnych relacji z naturą (i ze sobą) oraz szerzenie świadomości ekologicznej.
Akcja „Zielone Wibracje” trwa już 8. rok. Jej celem jest wypracowanie i wdrożenie rozwiązań, które zminimalizują negatywny wpływ Festiwalu na środowisko – zarówno lokalnie, jak i na całym świecie. Dotychczas udało się już bardzo wiele: mamy opracowany komplet metod w różnych obszarach organizacji i przebiegu wydarzenia obniżających szkodliwy wpływ na ekosystem.
Jak działamy
1. Lokalność – współpracujemy z lokalnymi dostawcami i firmami.
2. Odpady (segregacja i less waste) – ograniczamy ilość odpadów poprzez używanie wielorazowych toreb (strefa targowa), promujemy używanie wielorazowych naczyń, namawiamy do niedrukowania biletów (są też elektroniczne). Segregujemy śmieci (przygotowane kosze).
3. Minimalizowanie i optymalizacja wykorzystania energii – promujemy wspólne przejazdy – na fejsbukowej grupie festiwalu zachęcamy do umawiania się na wspólne przejazdy. Pod bramy festiwalu dojeżdża też wibrobus (Warszawa-Radotki).
4. Edukacja ekologiczna – w programie Wibracji znajdziecie wykłady promujące ekologiczny styl życia, naturalne budownictwo, także wykłady dotyczące korzystania z dobrodziejstw roślin, medycyny naturalnej.
Opracowaliśmy ekologiczny, festiwalowy przewodnik dla naszych uczestników. To doskonałe narzędzie, które pomoże każdemu zadbać o własną przestrzeń podczas Festiwalu – tym samym dbając o środowisko (tutaj go znajdziesz LINK).
5. Strefa Jedzeniowa – tworzymy głównie wegetariańską strefę jedzeniową z produktami wysokiej jakości. Znajdziecie tu też ujęcie wody pitnej (zaznaczone na mapce).
6. Strefa wystawiennicza – objęta akcją „less plastic” oraz „kupuj odpowiedzialnie”, czyli tylko to, co potrzebujesz.
Dbaj o offline – cyfrowy detoks
W czasach, gdy wszystko przenosi się do sieci, my promujemy życie „pozainternetowe”. To spotkania w cztery oczy tworzą głębokie relacje i doświadczenie wspólnoty, a kontakt z naturą jest niezastąpionym lekarstwem.
Poza tym…czy wiesz, że każda sekunda w Internecie powoduje emisję CO2? Tylko Facebook w 2016 roku wyemitował 718 tys. ton CO2 do atmosfery. Internet zużywa 10% światowego zapotrzebowania na prąd! Na temat wpływu niebieskiego światła na produkcję melatoniny, rozpisywać się już nie będziemy, bo sami wiecie.
Namawiamy naszych uczestników, żeby nie korzystali z telefonów podczas festiwalu – dla siebie, dla otoczenia, dla flow wydarzenia – zróbmy sobie cyfrowy detoks.
Magdalena Ballada – organizatorka Festiwalu Wibracje. Astrologiczny bliźniak o milionie zainteresowań. Hobbystka zdrowego stylu życia. Ze wszystkich funkcji czasu najbardziej lubi ruch.
Redakcja;11:11; 20.3.2024