Każde duże wydarzenie wywiera wpływ na otoczenie, między innymi produkując dużą ilość odpadów. Aspiracją Festiwalu Wibracje jest nie tylko generowanie mniejszej ilości śmieci, ale także promowanie harmonijnych i odpowiedzialnych relacji z naturą (i ze sobą) oraz szerzenie świadomości ekologicznej.

Akcja „Zielone Wibracje” trwa już 8. rok. Jej celem  jest wypracowanie i wdrożenie rozwiązań, które zminimalizują negatywny wpływ Festiwalu na środowisko – zarówno lokalnie, jak i na całym świecie. Dotychczas udało się już bardzo wiele:  mamy opracowany komplet metod w różnych obszarach organizacji i przebiegu wydarzenia obniżających szkodliwy wpływ na ekosystem.

festiwal wibracje kajaki wakacje pole namiotowe

Jak działamy

1.   Lokalność – współpracujemy z lokalnymi dostawcami i firmami.

2.   Odpady (segregacja i less waste) – ograniczamy ilość odpadów poprzez używanie wielorazowych toreb (strefa targowa), promujemy używanie wielorazowych naczyń, namawiamy do niedrukowania biletów (są też elektroniczne). Segregujemy śmieci (przygotowane kosze).

3.    Minimalizowanie i optymalizacja wykorzystania energii – promujemy wspólne przejazdy – na fejsbukowej grupie festiwalu zachęcamy do umawiania się na wspólne przejazdy. Pod bramy festiwalu dojeżdża też wibrobus (Warszawa-Radotki).

4.     Edukacja ekologiczna – w programie Wibracji znajdziecie wykłady promujące ekologiczny styl życia, naturalne budownictwo, także wykłady dotyczące korzystania z dobrodziejstw roślin, medycyny naturalnej.

Opracowaliśmy ekologiczny, festiwalowy przewodnik dla naszych uczestników. To doskonałe narzędzie, które pomoże każdemu zadbać o własną przestrzeń podczas Festiwalu – tym samym dbając o środowisko (tutaj go znajdziesz LINK).

5.     Strefa Jedzeniowa – tworzymy głównie wegetariańską strefę jedzeniową z produktami wysokiej jakości. Znajdziecie tu też ujęcie wody pitnej (zaznaczone na mapce).

6.     Strefa wystawiennicza – objęta akcją „less plastic” oraz „kupuj odpowiedzialnie”, czyli tylko to, co potrzebujesz.

Dbaj o offline – cyfrowy detoks

W czasach, gdy wszystko przenosi się do sieci, my promujemy życie „pozainternetowe”. To spotkania w cztery oczy tworzą głębokie relacje i doświadczenie wspólnoty, a kontakt z naturą jest niezastąpionym lekarstwem.

Poza tym…czy wiesz, że każda sekunda w Internecie powoduje emisję CO2? Tylko Facebook w 2016 roku wyemitował 718 tys. ton CO2 do atmosfery. Internet zużywa 10% światowego zapotrzebowania na prąd! Na temat wpływu niebieskiego światła na produkcję melatoniny, rozpisywać się już nie będziemy, bo sami wiecie.

Namawiamy naszych uczestników, żeby nie korzystali z telefonów podczas festiwalu – dla siebie, dla otoczenia, dla flow wydarzenia – zróbmy sobie cyfrowy detoks.

 

 

magdalena ballada festiwal wibracjeMagdalena Ballada – organizatorka Festiwalu Wibracje. Astrologiczny bliźniak o milionie zainteresowań. Hobbystka zdrowego stylu życia. Ze wszystkich funkcji czasu najbardziej lubi ruch.