Plastik – otacza nas każdego dnia. Ten elastyczny materiał pojawił się na rynku w drugiej połowie ubiegłego wieku i od razu odniósł sukces. Kiedyś produkcja wynosiła zaledwie 2 miliony ton rocznie, natomiast dziś wytwarzanie go przekracza 300 mln ton. Ilość ta stwarza co raz większe zagrożenie dla całej planety. Świetnym sposobem na jej ratunek może być plastik konopny. Znany już od lat 40 XX wieku, ale mimo to do dzisiaj nie jest na tyle powszechny, by zastąpić tradycyjny plastik produkowany z ropy naftowej.

Czym jest plastik konopny?

Dobrze wiedzieć, czym jest plastik konopny i jakie możliwości nam daje. Plastik konopny to jest lekko niepoprawne określenie tego materiału, ponieważ on nie ma tak dużo wspólnego z plastikiem, który jako pierwszy przychodzi nam do głowy. Jest to jednak jego idealna alternatywa – bioplastik. Wytwarza się go rzeczywiście z konopi. Włókna tej rośliny zawierają aż do 70% cennego surowca, który sprawia, że przedmioty wykonywane z niego są naprawdę trwałe.

Który plastik produkować taniej?

Uzyskanie bioplastiku wymaga uruchomienia całego procesu produkcji. Pojawiają się głosy, że wytwarzanie plastików biodegradowalnych jest nie tylko skomplikowane, ale wymaga również dużych nakładów finansowych. Toczą się dyskusje o tym, który plastik produkować taniej. Niektórzy mówią, że mniej energii i kosztów niesie za sobą produkcja tworzyw sztucznych pozyskiwanych z paliw kopalnianych. Inni z kolei, że uprawa konopi przemysłowych jest tańsza, a proces obróbki włókien celulozowych kosztuje tyle samo albo mniej niż wyrób przedmiotów plastikowych. Jednak niezależnie od kosztów warto wykorzystywać plastik konopny, ponieważ ma zdecydowanie mniej negatywnie wpływa na środowisko.

naturaya cbd

Zalety plastiku konopnego

Już w 1941 roku potencjał plastiku konopnego docenił Henry Ford, wykorzystując go do stworzenia ekologicznego samochodu. Zdaniem Forda pojazdy powstałe na bazie plastiku pochodzenia roślinnego były nie tylko lżejsze od tradycyjnych metalowych aut, ale również znacznie bezpieczniejsze.

Oto 5 zalet plastiku konopnego:

  1. Pozytywny wpływ na środowisko. W przeciwieństwie do tradycyjnego plastiku, konopny potrzebuje od 3 do 6 miesięcy, aby się rozłożyć.
  2. Przetwarzać go można w nieskończoność.
  3. Zaostrzające się przepisy dotyczące wycofywania produktów plastikowych jednorazowego użytku. To one skłaniają ludzi do szukania materiału zastępczego – jednym z nich mogą być właśnie konopie.
  4. Plastik konopny może być wykorzystywany do różnych produkcji, takich jak na przykład części samochodowych, ekologicznych opakowań, papieru, desek surfingowych, części do gitar.
  5. Wszechstronny i bezpieczny. Może być stosowany jako izolacja, podłoga, ściany albo nawet pokrycie dachowe.

Wady plastiku konopnego

  1. Dzięki włóknom konopnym zmniejszamy zużycie plastiku, ale nie jesteśmy nadal w stanie całkowicie zaspokoić zapotrzebowania na tworzywa sztuczne.
  2. Poważnym problemem przetwarzania konopi jest brak infrastruktury.
  3. Choć konopie zawierają w sobie mnóstwo celulozy i wykorzystuje się je do produkcji trwałego materiału, używany przez nas na co dzień plastik jest trwalszy i ma więcej zastosowań.

Czy on ma szansę zastąpić inne tworzywa sztuczne?

Recykling i odnawialne źródła energii już odgrywają dużą rolę w nowoczesnym świecie, ale  czy znajdzie się miejsce dla biologicznych surowców? I chociaż plastik konopny powstaje na bazie źródła odnawialnego, to jednak niemożliwym wydaje się całkowite zapewnienie zapotrzebowania na tworzywa sztuczne za jego pomocą. Mimo to z każdym kolejnym dniem zdobywa on popularność. Na jego bazie już powstają opakowania, części instrumentów, gadżetów. Wydaje się, że jesteśmy gotowi na zmiany, ale jednak potrzebujemy jeszcze dużo czasu, by ten plastik stał się powszechny.

 

Wykorzystywane źródła:

 https://www.zielonalekcja.pl/plastik-konopny-czy-bioplastik-z-konopi-to-przyszlosc-swiata/

https://cnbs.pl/plastik-konopny-oraz-jego-wplyw-na-srodowisko/

https://faktykonopne.pl/jak-plastik-konopny-moze-uratowac-gospodarke-i-nasza-planete/

https://vapomaniak.pl/czy-konopie-zastapia-papier-i-plastik/