Każde duże wydarzenie wywiera wpływ na otoczenie, między innymi produkując dużą ilość odpadów. Aspiracją Festiwalu Wibracje jest nie tylko generowanie mniejszej ilości śmieci, ale także promowanie harmonijnych i odpowiedzialnych relacji z naturą (i ze sobą) oraz szerzenie świadomości ekologicznej.

Akcja „Zielone Wibracje” trwa już 4. rok. Jej celem  jest wypracowanie i wdrożenie rozwiązań, które zminimalizują negatywny wpływ Festiwalu na środowisko – zarówno lokalnie, jak i na całym świecie. Dotychczas udało się już bardzo wiele:  mamy opracowany komplet metod w różnych obszarach organizacji i przebiegu wydarzenia obniżających szkodliwy wpływ na ekosystem.

Ethy – Eko Partner

Do współpracy zaprosiliśmy międzynarodowy projekt Ethy, które zostało naszym Eko Partnerem.

Ethy to nagradzany projekt ekologiczny, łączący ludzi na całym świecie. Ethy wskazuje, jak łatwo wyrobić świadome nawyki oraz wspólnie z konsumentami głosuje portfelem i codzienną postawą tak, aby świat był lepszym miejscem dla wszystkich jego mieszkańców i kolejnych pokoleń. Eko mapa świata Ethy Maps oraz holistyczna edukacja ekologiczna Ethy Life to dwie przestrzenie, które w jednym miejscu łączą odpowiedzi na pytanie:

“co mam robić, by pomóc naprawiać świat, jednocześnie ułatwiając sobie życie?”

Jak działamy

1.   Lokalność – współpracujemy z lokalnymi dostawcami i firmami.

2.   Odpady (segregacja i less waste) – ograniczamy ilość odpadów poprzez używanie wielorazowych toreb (strefa targowa), promujemy używanie wielorazowych naczyń (do nabycia w punkcie sprzedażowym Ethy), namawiamy do niedrukowania biletów (są też elektroniczne). Segregujemy śmieci (przygotowane kosze). Współpracujemy z Take!Cup – systemem kaucyjnym wielorazowych kubków. 

3.    Minimalizowanie i optymalizacja wykorzystania energii – promujemy wspólne przejazdy – na fejsbukowej grupie festiwalu zachęcamy do umawiania się na wspólne przejazdy. Pod bramy festiwalu dojeżdża też wibracyjny autobus. Lokalna firma buduje dla uczestników fotowoltaiczny punkt do ładowania drobnych urządzeń elektronicznych.

4.     Edukacja ekologicznaw programie Wibracji znajdziecie wykłady promujące ekologiczny styl życia, np. Julii Mafaldy pt. „Eko Dom”, czy Macieja Orłosia, a także wykłady dotyczące diety roślinnej i korzystania z dobrodziejstw roślin, medycyny naturalnej.

Ethy opracowało ekologiczny, festiwalowy przewodnik dla naszych uczestników. To doskonałe narzędzie, które pomoże każdemu zadbać o własną przestrzeń podczas Festiwalu – tym samym dbając o środowisko (tutaj go znajdziesz LINK).

festiwal wibracje 2021

5.     Strefa Jedzeniowa – tworzymy wegetariańską strefę jedzeniową z produktami wysokiej jakości. Znajdziecie tu też ujęcie wody pitnej. 

6.     Strefa wystawiennicza – objęta akcją „less plastic” oraz „kupuj odpowiedzialnie”, czyli tylko to, co potrzebujesz.

 

Dbaj o offline – cyfrowy detoks

W czasach, gdy wszystko przenosi się do sieci, my promujemy życie „pozainternetowe”. To spotkania w cztery oczy tworzą głębokie relacje i doświadczenie wspólnoty, a kontakt z naturą jest niezastąpionym lekarstwem.

Poza tym…czy wiesz, że każda sekunda w Internecie powoduje emisję CO2? Tylko Facebook w 2016 roku wyemitował 718 tys. ton CO2 do atmosfery. Internet zużywa 10% światowego zapotrzebowania na prąd! Na temat wpływu niebieskiego światła na produkcję melatoniny, rozpisywać się już nie będziemy, bo sami wiecie.

Namawiamy naszych uczestników, żeby nie korzystali z telefonów podczas festiwalu – dla siebie, dla otoczenia, dla flow wydarzenia – zróbmy sobie cyfrowy detoks.

Dziękujemy za dotychczasową współpracę naszym uczestnikom, którzy świecą przykładem dobrych, ekologicznych praktyk. Cieszy nas również, że projekt zasilają wspaniałe inicjatywy jak Ethy.

 

Autorki:

magdalena ballada festiwal wibracjeMagdalena Ballada – organizatorka Festiwalu Wibracje oraz platformy Alchemista. Astrologiczny bliźniak o milionie zainteresowań. Hobbystka zdrowego stylu życia. Ze wszystkich funkcji czasu najbardziej lubi ruch. Kocha psy, ale ma kota.

 

 

 

 

julia mafalda eko domJulia Mafalda -założycielka międzynarodowego projektu Ethy, w skład którego wchodzą: Ethy Maps – pierwsza eko-mapa świata z bazą miejsc przyjaznych człowiekowi i środowisku, oraz Ethy Life – źródło wiedzy o życiu bliżej siebie i natury. Fotografka i filmowiec, dziennikarka, podróżniczka, z wykształcenia magister filologii włoskiej, członkini Studium Edukacji Ekologicznej i Profilaktyki Zdrowia. Nazywana leśną wróżką od zapachów, na co dzień obcuje z różnymi formami naturoterapii, skupiając się na aromatach roślinnych, które lubi łączyć ze światem kolorów, dźwięków i wyobraźni. Prowadzi wykłady i warsztaty o życiu „less waste”, jak i warsztaty równowagi emocjonalnej i mentalnej, wykorzystując moc zmysłów zewnętrznych i wewnętrznych. Od niedawna prowadzi bezpłatną grupę edukacyjną ~ESSENSUAL ACADEMY~.

www.ethymaps.com
www.ethy.life
www.juliamafalda.com