Mięśnie twarzy – każdy je ma, ale nie każdy wie, że można je ćwiczyć – właśnie poprzez jogę twarzy. Czy wiesz, że budowa naszej twarzy stanowi fenomen w stosunku do budowy pozostałej części ciała? Mięśnie „sklejają się” ze skórą poprzez powięź i właśnie dzięki temu jesteśmy w stanie wyrażać emocje.

Kurczenie czy napinanie mięśni twarzy pociąga za sobą skórę, ukazując konkretny wyraz twarzy. Mrużymy oczy, śmiejemy się, myślimy. Wszystkie te codzienne ruchy mimiczne powodują ucieranie się indywidualnych wzorców skurczowych używanych mięśni twarzy, co z kolei uwidacznia się na skórze w postaci bruzd czy zmarszczek.

Dlatego joga twarzy to m.in. skupienie się na rozluźnieniu i „zmiękczeniu” mięśni twarzy, tak aby uwolnić je od napięć, a z drugiej strony wzmocnienie tych mniej używanych, aby z kolei poprawić ich tonus i „unieść” do góry.

Metoda Danielle Collins Face Yoga Method zawiera takie elementy, jak ćwiczenia, masaże, akupresurę czy relaksację, aby odpowiedzieć na wszystkie potrzeby twarzy.

joga twarzy wibracje

Powód pierwszy

Regularne rozmasowywanie, uciskanie punktów akupresurowych, uwalnia napięcia w obszarach gdzie mamy podwyższony tonus mięśni. Może to być obszar czoła, pomiędzy brwiami czy linia żuchwy. W rezultacie przełoży się to na mniej zmarszczek, płytsze bruzdy i zminimalizuje pojawianie się napięć.

Powód drugi

Regularna praktyka ćwiczeń oporowych wzmocni i ujędrni mięśnie twarzy, aby unieść górne powieki, podnieść policzki czy ujędrnić podbródek.

Powód trzeci

Ćwiczenia pobudzą cyrkulację w tkankach co sprawi, że ​​cera nabierze blasku. Jednym z efektów ćwiczeń jogi twarzy jest zwiększenie dopływu krwi i tlenu do skóry, co poprawia żywotność komórki, a co z koeli prowadzi do promiennej i młodszej skóry.

Powód czwarty

Regularna, codzienna praktyka jogi twarzy wygładzi drobne linie i zmarszczki, to dzięki ćwiczeniom rozciągającym i rozluźniającym. Tutaj świetnym przykładem jest mięsień szeroki szyi. Z wiekiem skraca się, a czego rezultatem jest pojawianie się zmarszczek i linii na obszarze szyi. Ćwiczenia rozciągające tego obszaru będą stanowiły doskonałą prewencję przeciwzmarszczkową.

Powód piąty

Joga twarzy przeciwdziała efektom grawitacji. Stosując odpowiednie techniki stymulacji można zmniejszyć widoczne oznaki starzenia, wzmocnić mięśnie twarzy szczególnie te partie, które z wiekiem wiotczeją.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o jodze twarzy i nauczyć się jak poprawnie ćwiczyć, zapraszam cię na warsztaty jogi twarzy, które odbędą się podczas Festiwalu Wibracje. 

A ponadto…dieta!

Joga twarzy to jednak nie wszystko. W codziennym holistycznym podejściu do szeroko rozumianej naturalnej pielęgnacji, nie możemy zapomnieć o tym co jemy, bo przecież każda nasza komórka otrzyma to co dostarczymy jej wraz z pokarmem. Ta zależność zainspirowała mnie do napisania E-booka „Piękna Twarz Naturalnie”. Więcej informacji o E-booku odnajdziesz tutaj

…i jeszcze przepis na domowy olejek

Chcąc dopełnić codzienną rutynę pielęgnacyjną o odpowiednie kosmetyki, zawsze polecam te naturalne. Dlatego zachęcam cię do zrobienia samemu cudownego eliksiru młodości, który kryje się w ziołach.

Potrzebujesz dowolnego olejku – najlepiej lekki, niekomodogenny (z pestek winogron, migdałowy) oraz garść dowolnych ziół (wiosną to mogą być płatki róży, kwiaty kasztanowca, czy czarnego bzu). Wszystko zalewamy olejem i macerujemy przez tydzień (możemy miksować blenderem).

Po tygodniu przecedzamy przez gazę, przelewamy do małej buteleczki i takim gotowym eliksirem młodości masujemy buzię każdego wieczoru. A jeśli nie wiesz jak masować twarz, a chcesz nauczyć się poprawnych ruchów, wpadaj na warsztat automasażu, który poprowadzę w ramach festiwalu Wibracje.

 

Jeśli interesuje cię ziołowa pielęgnacja i chcesz dowiedzieć się więcej o tym, które z ziół czy olejków lubi twoja skóra pobierz Ebook „Składniki z natury wprost dla twojej skóry” .

 

Autorka: Agnieszka Wyszyńska – Paluch: naturoterapeutka oraz mgr ekonomii  instruktorka i trenerka jogi twarzy, promotorka healthy-aging, prelegentka Festiwalu Wibracje 2021.

 

Agnieszka Wyszyńska – Paluch