Gdy z każdym weekendem dzwonki sań Świętego Mikołaja dzwonią coraz szybciej i głośniej, iluminacje i muzyka w centrach handlowych dobitnie przypominają o nadejściu Świąt, kiedy online lub na żywo kompletujemy zestaw prezentów pod choinkę…Właśnie teraz jest idealny moment, aby zmienić swoje nawyki, pomyśleć o Zero Waste i ekologicznym pakowaniu prezentów.

Warto sobie uświadomić, że błyszczący, pokryty brokatem, zaklejony taśmą papier ozdobny nie nadaje się do recyclingu. Dodajmy do tego badanie przeprowadzone przez Brytyjczyków w 2017, które wykazało, że mieszkańcy tego kraju przy okazji świąt zużywają około 108 milionów rolek papieru ozdobnego. Wniosek? Koniec z wymówkami – czas na eko alternatywy przyjazne planecie!

Zero waste opiera się na zasadzie 5 R:

odmawiaj (refuse),

ograniczaj (reduce),

wykorzystaj ponownie (reuse),

recyklinguj (recycle),

kompostuj (rot).

Te R będą nam pomocne we własnoręcznym tworzeniu niepowtarzalnych, kreatywnych opakowań. Sprawmy sobie w tym roku eko Święta.

Oto kilka inspiracji

1. Wybierz się na wyspę skarbów, jaką są sklepy z używanymi przedmiotami, tak zwane pchle targi. Rozejrzyj się za chustami, ozdobami, kolorowymi puszkami po ciastkach, słojami, obrusami, pocztówkami, broszkami, starymi mapami. Z łatwością znajdziesz elementy, z których wyczarujesz opakowania dla prezentów.

foto. I Tested These 15 Eco-Friendly Gift Wrap Ideas. Here Are My Favorites! (ecocult.com)

2. W domu prawdopodobnie masz już rzeczy, które można wykorzystać do świątecznego pakowania, na przykład bibułę, wstążki, słoiki, pudełka, sznurek. Zdarza Ci się czasem skusić na chipsy? Odwróć paczkę na lewą stronę i tak uzyskany srebrny papier użyj do zapakowania prezentu.

pakowanie eko prezenty

foto. I Tested These 15 Eco-Friendly Gift Wrap Ideas. Here Are My Favorites! (ecocult.com)

3. Zapakuj prezent w szal lub apaszkę. Będzie ekologicznie, a przyjemność odpakowywania takiego prezentu – ogromna!

eko prezenty zero waste

foto. No Waste Gift Wrap with a Scarf – Creative Ramblings (creativeramblingsblog.com)

4. Skorzystaj z toreb wielorazowego użytku uszytych z materiału. Wybierz spośród tych, które masz lub kup nową. Obdarowany będzie mógł wygodnie zabrać prezent ze sobą, a torba posłuży mu na co dzień, przydając się na zakupach.

pakowanie prezentów

foto. Eco-friendly and sustainable Christmas gift wrapping ideas (stylist.co.uk)

5. Chwyć w dłoń pędzel! Na papierze pakowym namaluj kokardki imitujące wstążeczki. Ta wersja jest łatwa w wykonaniu i niezwykle przyjazna dla portfela. Warto wspomnieć, że taki papier łatwo poddać recyclingowi, podobnie jak namalowane wstążki. ?

6. Opakowane w papier prezenty można przyozdobić gałązkami choinki, laską cynamonu, suszonymi kwiatami czy plasterkiem pomarańczy. A na papierze pakowym napisać cytat z bożonarodzeniowej piosenki czy życzenia Wesołych Świąt.

 

eko prezenty na święta

foto. https://www.stylist.co.uk/home/eco-friendly-christmas-wrapping-ideas/178770

7. Jeśli odrobinę radzisz sobie z szyciem, rozważ uszycie z materiału woreczków prezentowych. Mogą zagościć pod choinką wiele razy, ciesząc kolejnych obdarowanych.

eko prezent święta

8. Przejrzyj szafę albo wybierz się do sklepu z używaną odzieżą, w poszukiwaniu materiałów, które Ci się spodobają. Następnie pakując prezenty połącz papier pakowy z materiałem. Stworzysz wyjątkowe i ciekawe wizualnie opakowania.

zero waste na święta

foto. https://www.stylist.co.uk/home/eco-friendly-christmas-wrapping-ideas/178770

9. Pieczesz pierniczki? Przed ich upieczeniem zrób w części z nich dziurkę, przez którą przewleczesz wstążeczkę. Pysznie ozdobią Twoje ekologicznie opakowane prezenty.

zero waste prezenty

foto. https://www.stylist.co.uk/home/eco-friendly-christmas-wrapping-ideas/178770

„Prezent to coś, co jest podarowane bezinteresownie, ku pokrzepieniu serca osoby obdarowanej. Ja uwielbiam dawać, więc zjawisko wręczania prezentów jest często obecne w moim życiu. Zawsze wybieram jakiś eko produkt, który sprawi, że osoba obdarowana nie musi już korzystać z jednorazówek, a jej świadomość w kontekście zasobów planety zwiększa się, np. wielorazową maszynkę do golenia czy silikonową torbę do żywności. Drugim wyborem jest coś “zużywalnego”, co jest 100% naturalne i zdrowe, np. olejki eteryczne czy polskie kosmetyki. Bywa, że znajdę jakiś skarb czy narzędzie z drugiej ręki, na przykład sprzęt elektroniczny czy książki (oczywiście zawsze dowiaduję się, czy są takiej osobie potrzebne). Jeśli chodzi o pakowanie, zarówno prezentów, jak i produktów z mojego sklepu – wykorzystuję wyłącznie materiały z odzysku, bez względu na tworzywo – w końcu lepiej użyć tej samej folii bąbelkowej w nieskończoność niż za każdym razem pakować w nowe wiórki, nawet jeśli ładniej wyglądają. Kiedy nie mam akurat pod ręką materiałów z drugiej ręki – pakuję wyłącznie w torebki, kartony i wypełniacze wyprodukowane metodą recyklingu.” – mówi Julia Mafalda, założycielka Ethy, pasjonatka ziołolecznictwa i aromaterapii.

 

eko zero waste świętaNiektórzy z nas postanawiają wraz z bliskimi, że w Święta nie będą dawać sobie materialnych prezentów. Zamiast tego obdarują się wzajemnie uśmiechem i obecnością. Brzmi fajnie 🙂