Biologicznie i leczniczo aktywne metabolity grzybów jadalnych/leczniczych są używane w terapii tak poważnych schorzeń jak np. choroby krążenia, cukrzyca, miażdżyca, choroby nowotworowe, dysfunkcjach organizmu wywołanych przez wolne rodniki; profilaktyka depresji. Ekstrakty i metabolity pochodzące z owocników i z biomasy grzybów jadalnych/leczniczych wykazują działanie: immunostymulujące, prokognitywne, neuroochronne, hipoglikemiczne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwrobacze.
W wykładzie zostaną omówione właściwości lecznicze grzybów jadalnych, składniki odżywcze i ich domowe sposoby wykorzystania.
Bożena Muszyńska, profesor nauk medycznych i nauk o zdrowiu na Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest farmaceutą klinicznym, mikologiem i botanikiem. Członek Polskiego Towarzystwa Mikologicznego i vice przewodnicząca Sekcji Mykologii Lekarskiej.
Od 31 lat najważniejszym celem jej badań jest udowodnienie wartości terapeutycznej i dietetycznej grzybów (Basidiomycota),
natomiast celem badań w dziedzinie biotechnologii grzybów jest zaproponowanie kultur grzybni jako bogatego, alternatywnego źródła składników bioaktywnych. Ważnym kierunkiem jej badań w dziedzinie mikochemii jest ocena aktywności biologicznej (m.in. przeciwzapalnej, przeciwutleniającej, przeciwdepresyjnej, immunostymulującej) ekstraktów uzyskanych z owocników i grzybni badanych gatunków.
Ze względu na powszechne wykorzystanie owocników grzybów w paszach dla zwierząt gospodarskich oraz koniecznością opracowania dodatku paszowego o działaniu immunostymulującym, prebiotycznym, przeciwzapalnym i suplementującym selen w celu zmniejszenia śmiertelności zwierząt gospodarskich rozpoczęła współpracę z Instytutem Zootechniki PIB oraz Państwowym Instytutem Weterynarii w Puławach w 2017 roku. Efektem tych eksperymentów jest otrzymanie mycelium twardnika japońskiego wzbogaconego w organiczne połączenia selenu o działaniu immunostymulującym (w trakcie patentu).
Inne zainteresowania koncentrują się również na ocenie grzybni z kultur in vitro pod kątem bioremediacji środowiska naturalnego z ksenobiotyków przez wybrane gatunki grzybów.
Jest autorką 544 prac, w tym 180 artykułów w recenzowanych czasopismach, 4 książek i 16 rozdziałów w podręcznikach oraz wielu doniesień konferencyjnych (ponad 325).
Basia Paczkowska
Riya Sokół
Kasia Nast i Rafał Nawrot Republika Szczęścia
Gabriela Pochroń
Huzy Navigator
Anna Brzozowska
Maciej Marczka
marta Ewa Ozenu Obrycka
Marta Zinserling
Iwona Wierzbicka
Nadia Szypilow