Sprzedaż biletów kończy się za

Prof. dr hab. Szymon P. Malinowski

Temat: Mity i fakty nt globalnego ocieplenia: jak rozumieć to zjawisko i czytać prezentowane pomiary

O wykładzie:

Żyjemy w czasach niespokojnych; nie tylko politycznie i gospodarczo, ale także klimatycznie. Ziemię czekają w najbliższych dziesięcioleciach pewne turbulencje pogodowe i klimatyczne: susze, powodzie, huragany. Ich natężenie w dużej mierze zależy od naszego zachowania. Na wykładzie opowiem o historii klimatu na ziemi i pokażę co się zmieniło w antropocenie. Jakie zmiany zachodzą naturalnie, w postaci cyklicznych glacjałów, interglacjałów, a jakie są anomaliami, za którymi stoi działalność naszego gatunku. Pokażemy konkretne wyniki badań stężeń różnych substancji w glebie i powietrzu. Na koniec opowiem gdzie i jak czytać bieżące informacje dotyczące pogody i klimatu oraz krótko o tym co jest naprawdę ważne dla planety, a co jest ekościemą.

O prelegencie:

Jest dyrektorem Instytutu Geofizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. W Polskiej Akademii Nauk pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Geofizyki, obecnie jest przewodniczącym Zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk. Od 2011 członek korespondent Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Wypromował dziewięcioro doktorów. Bohater filmu dokumentalnego w reżyserii Jonathana L. Ramseya pt. „Można panikować”, w którym ostrzega przed nadchodzącą katastrofą klimatyczną.

Ukończył wydział Fizyki UW, doktoryzował się w naukach przyrodniczych w Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, następnie zajął się tematyką zachowań chmur i wody w atmosferze, aby w 2008 roku uzyskać tytuł profesora nauk o Ziemi.

Specjalizuje się w fizyce chmur, pomiarach turbulencji w atmosferze. Pracował nad aspektami meteorologii stosowanej, m.in. oddziaływaniem chłodni kominowych z atmosferą. W latach 1990–1992 wykładał na Université du Québec w Montrealu. W latach 2002–2012 pełnił funkcję kierownika Zakładu Fizyki Atmosfery. Jest popularyzatorem nauki – między innymi jednym z założycieli portalu Nauka o klimacie.

 

Sprawdź pozostałych prelegentów tegorocznej edycji festiwalu:

Norbert Kopczyński
Katarzyna Bross-Walderdorff
Wiktor Badowski
Katarzyna Burzyńska
Aleksandra Kozera
Katarzyna Enerlich
Natalia Zieba
Artur Makiela
PortalYogi Adam Ślęczek
Marcin Kacprzyk
Regina Sidorkiewicz

Dołącz do nas! Kup bilet