Łucznik jako „nieporuszone centrum”. Warunkiem dotarcia strzały do celu, lub dowolnego punktu w który została skierowana, jest równowaga.
W sensie technicznym będzie chodziło o idealną proporcję między prawą a lewą stroną ciała łucznika, czyli stosunkiem pchania łuku do rozciągania cięciwy. Na równowagę składa się również oddech, odpowiednie oddychanie pozwoli zapaść łucznikowi w trans, w którym żaden element nie będzie bardziej ważny, a koncentracja szczególnie szeroka. Oddech musi w odpowiedni sposób wpisać się w fazy strzału, żeby nie spowodować niepotrzebnych napięć w poszczególnych partiach ciała.
„Spokój, skupienie na celu, widzenie go, ale pozbawione emocjonalnego pragnienia trafienia, świadomość kolejnych faz strzelania – to elementy, które świetnie można wykorzystywać w codziennym życiu. A łucznictwo to piękna i szlachetna dyscyplina, która zapewnia niezwykłe doznania”
Jak osiągać harmonię, spokój, jak wykorzystywać świadomośc ciała do osiągania celów?
Obok wykładu codziennie dostępna będzie profesjonalna strzelnica łucznicza, gdzie zainteresowani będą mogli spróbować swych sił korzystając z różnych rodzajów łuku, strzał, a przede wszystkim z rad Norberta Kopczyńskiego.
Od razu po ukończeniu ASP w Łodzi zajął się łucznictwem i 29 lat temu jako pierwszy w Polsce zaczął uprawiać Łucznictwo Konne. Norbert jest jedynym łucznikiem konnym na świecie, który dwukrotnie w 2009 i 2013 roku zdobył tytuł Mistrza Świata w Sokcho w Korei kolebce koreańskiego ŁK.
Był twarzą X jubileuszowych MŚ. które odbyły się w Seulu. Cieszy się dużym autorytetem na świecie szczególnie w Korei, Jordanii (wyjazd na zaproszenie króla), Turcji, Australii, Japonii, USA, Anglii, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, Malezji, Iranie, Chinach, Mongolii. Stał się niejako ambasadorem polskiej szkoły ŁK. na świecie.
Do największych sukcesów szkoleniowych należy doprowadzenie zawodników kadry Australii do zdobycia dwóch złotych medali na MŚ. w Korei w 2015 roku. W 2017 kolejne szkolenie zaowocowało obroną tytułu.
Łucznictwo konne przysparza Polsce wielu medali, obecnie na świecie rozwija się ono bardzo dynamicznie i rośnie jego poziom. Przestaje ono być zabawą a zamienia się w wyczyn. W 2016 w roku w Korei weszło ono jako dyscyplina do programu Olimpiady Sztuk Walk.
Jadwiga Josko-Ochajska
prof. Dr hab.. Szymon P. Malinowski
Ciro Guerra
Cristiano Martins Biodanza
Jan Szczypiński
Michał Kiciński
Nitya Patrycja Pruchnik
Yaacov Darling Khan
Prof. dr hab.. Bożena Muszyńska
Katarzyna Dańska
Zosia i Dawid Rzepaccy