Sprzedaż biletów kończy się za

Ben Lazar

Temat: Dieta dla klimatu i strategie suwerenności żywnościowej//weganizm i permakultura

Na tegoroczny Festiwal Wibracje przywiozę ze sobą temat praktycznej filozofii permakultury i życia w zgodzie z Naturą. Będę miał własny namiot rozstawiony w Strefie Zielarza, gdzie codziennie o godz. 16-tej poprowadzę prelekcje wokół w/w tematu. Będzie na pewno o etyce środowiskowej, filozofii pogłębionej ekologii i o potrzebie przewartościowania materialistycznego światopoglądu dominującego naszą współczesną kulturę. Będzie również mowa o naszym miejscu na Ziemi rozumianym jako mieszkanie w mieście albo na wsi (w kontekście permakultury), ale również jako miejsce gatunku homo sapiens pośród innych zamieszkujących naszą planetę gatunków, istot, stworzeń.

W takim wymiarze nie sposób uniknąć tematu świadomości, który chętnie poruszę mówiąc o świadomości roślin i zwierząt, o hipotezie świadomości Ziemi (będącej bezpośrednim rozwinięciem teorii Gai), zmierzającej w stronę kosmicznego panpsychizmu, który obejmuje nie tylko świadomość Słońca i galaktyk, ale również świadomość i pamięć wody, którą codziennie pijemy i którą jesteśmy (nasze ciało składa się w ponad 90% z wody). Jak ma się do tego permakulturowa sztuka życia i projektowania? Nie chodzi wyłącznie o przechwytywanie deszczówki – wyjaśnię na spotkaniach w namiocie w Strefie  Zielarza, dzieląc się doświadczeniami z mojego miejsca na Ziemi – Ogrodu Gai na Podlesiu, skąd do Was przyjadę.

Na festiwalu będę miał jeszcze (a może przede wszystkim) dwa oficjalne wykłady ujęte w programie: 1. Dieta dla klimatu i strategie suwerenności żywnościowej, oraz 2. Weganizm i permakultura. Oba tematy dotyczą żywności, pokarmu – naszej podstawowej potrzeby, która również zostanie podana w realiach permakultury i praktyki pogłębionej ekologii.

Zapraszam

Ben Lazar

Wykład „Dieta dla klimatu i strategie suwerenności żywnościowej”

Rolnictwo przemysłowe i stojące za nim modele dystrybucji żywności niosą ze sobą ogromne koszty klimatyczne… Czy możemy coś z tym zrobić? Czy nasza dieta jest w stanie ocalić świat? Na wykładzie przedstawione będą strategie poprawy sytuacji, które równocześnie zapewniają dostęp do zdrowego i ekologicznego jedzenia, podnosząc zarazem jakość towarzyszącego życia społecznego, czyli: rzecz będzie o ekologicznym rolnictwie wspieranym społecznie, miejskich kooperatywach spożywczych, ogrodach społecznościowych i permakulturowej etyce dzielenia się dobrami.

Wykład „Weganizm i permakultura”

U podstaw weganizmu leżą zasady etyczne zorientowane na ochronę środowiska i dobrostan zwierząt. Jednak ta zacna postawa życiowa rodzi często sprzeciw, co ciekawe, również po stronie osób zorientowanych ekologicznie, na przykład niektórych adeptów permakultury, którzy zasadnie dowodzą, że zdrowy ekosystem domaga się obecności zwierząt… Więc może weganie powinni bronić permakulturowej hodowli? Zabijania??? Na wykładzie przyjrzymy się pobudkom jednych i drugich (wegan i permakulturystów:) sięgając również do historii idei, a jest dokąd, gdyż początki tego sporu można wskazać u samych źródeł naszej kultury.

O prelegencie:

Ben Lazar – nauczyciel i promotor permakultury, opiekun Ogrodu Gai na Podlesiu, filozof zorientowany w nurtach głębokiej ekologii, wydawca Permakultura.Edu.Pl oraz animator ruchu suwerenności żywnościowej.

https://permakultura.edu.pl/

www.facebook.com/OgrodGaiPodlesie

Sprawdź pozostałych prelegentów tegorocznej edycji festiwalu:

Jolanta Różycka
Małgorzata Lorenza
Maria Ela Ziemkiewicz
Magdalena Janik
Mariusz Budrowski
Zuzanna Bukowska
dr Sam Osmanagich
Karin Lesiak
Marta Pociejewska i Marcin Wojewoda
Justyna Pargiela
Baśnie Ludów Ziemi

Dołącz do nas! Kup bilet