Sprzedaż biletów kończy się za

Marcin Krzeszewski

Temat: Tanie i piękne siedlisko permakulturowe

O wykładzie „Tanie i piękne siedlisko permakulturowe: od słów do czynów”:

Piękno siedlisk ludzkich nie powinno wynikać z równo przyciętych trawników, żywopotów, klombów czy innych energożernych wymysłów degeneratywnej kultury, bogatej, zachodniej cywilizacji. Prawdziwe piękno, za którym tęsknimy możemy zaprojektować tylko w zgodzie z Naturą, wtapiając infrastrukturę, wspierającą ludzką egzystencję, w multifunkcyjny ekosystem, zapewniający między innymi energię, schronienie i pożywienie nie tylko dla jego mieszkańców, ale dla każdej formy życia, która będzie jego częścią.

Wykład wraz z pokazem slajdów, obejmie permakulturowy proces projektowy, który można zastosować do każdego siedliska ludzkiego. Takie „wtapianie” infrastruktury wspierającej ludzką egzystencję w:

  • – lokalny mikroklimat,
  • – ukształtowanie terenu,
  • – istniejący ekosystem,

…biorąc pod uwagę:

  • – potrzeby, zasoby i ograniczenia opiekunów (mieszkańców) siedliska,
  • – energie docierające na projektowany teren (słońce, deszcz, wiatr itp.)
  • – powierzchnię zlewni i wiele innych czynników,

…jest najrozsądniejszym krokiem, jaki może podjąć nasza cywilizacja w dobie obecnych kryzysów, które są wynikiem nieodpowiedzialnego gospodarowania ograniczonymi zasobami Planety.

Od wizji, marzeń, słów i planów opiekunów danego fragmentu naszej Planety, poprzez uważną obserwację i zbieranie danych o siedlisku, analizę tych danych, aż po stworzenie projektu, jego implementację, zarządzanie, ewaluację i dopasowywanie projektu.

Wszystko w 90 minutowej pigułce.

Wykład odbędzie się w Strefie Alchemisty w piątek, w godzinach  16:00 – 17:00.

O prelegencie:

Krzeszewski Marcin – certyfikowany projektant, konsultant i nauczyciel Permakultury, od 2019 roku konsultuje projekty małych i dużych siedlisk oraz ekowiosek. Od 2015 roku w duchu „zrób to sam” niskobudżetowo tworzy i udoskonala elementy Permakulturowego Siedliska Pokazowego Kalpapāda, tj. system zbierania, filtracji i magazynowania wody deszczowej, chatkę leśną z kostek słomy i gliny, akumulacyjny piec rakietowy, toaletę kompostującą, wermikompostowniki, instalację fotowoltaiczną „off-grid” (bez podłączenia do sieci energetycznej), słoneczny prysznic, słoneczną suszarnię, kuchnię letnią z glinianym piecem chlebowym, półdziki ogród, piwniczkę z cegieł wypalanych itp.

Skromne życie skierowało go na drogę zero waste oraz ku kreatywnemu dostrzeganiu lokalnych zasobów, myśleniu energiami, minimalizacji rachunków i śladu węglowego. Prowadzi bloga Kalpapāda, stronę na Facebooku oraz warsztaty z projektowania permakulturowego, na których demonstruje budowę i działanie poszczególnych elementów siedliska.

Pozytywnym podejściem, postawą „DA SIĘ” oraz pasją do permakultury, wolności i leśnego życia, dzieli się również w przepastnej przestrzeni Internetu.

Kalpapada

Sprawdź pozostałych prelegentów festiwalu:

Piotr Łysoniewski – Festiwal Wibracje – medycyna chińska
Hania Darmas – Festiwal Wibracje – Warsztat tatryczno-ruchowy
Prem Santoshi – Festiwal Wibracje – Tantra warsztaty
Katarzyna Mikulska – Festiwal Wibracje – Rola przypraw w kuchni
Dr Dorota Ackermann-Szulgit – Festiwal Wibracje – Aromaterapia
Anna Sierpowska & Witold Dąbrowski – Festiwal Wibracje- Metoda Lowena
Łukasz Łuczaj – Festiwal Wibracje
Lewis Powell – Festiwal Wibracje – Kambo
Norbert Kopczyński – Festiwal Wibracje – Szlachetne Łucznictwo
Iwona Wierzbicka – Festiwal Wibracje – wykłady

Dołącz do nas! Kup bilet