Przyprawy nie mają wartości odżywczej, ale są niezbędnym składnikiem naszego pożywienia, ponieważ nadają mu atrakcyjny aromat, pikantny lub delikatny smak, pobudzają trawieni, działają konserwująco i leczniczo.
W świecie nauki są różne przypuszczenia. Marian Rejewski w książce pt. Rośliny przyprawowe i używki roślinne, zakłada, że stosowanie przypraw musiało nastąpić bardzo dawno, na długo przed rozwojem rolnictwa i przejściem do osiadłego trybu życia. Jak sam mówi, prawdopodobnie stało się to w następstwie stosowania ziół w celach leczniczych lub nastąpiło równocześnie, ponieważ większość roślin przyprawowych traktowanych jest jako przyprawa i lekarstwo. Współczesne badania potwierdzają, że substancje zawarte w organach roślin przyprawowych aktywnie oddziałują na organizm ludzki. Najbardziej na układ trawienny i nerwowy.
Podczas prelekcji przedstawię jak ważną rolę odgrywają przyprawy w codziennym jadłospisie człowieka oraz jaki wpływ mają na nasze zdrowie.
Osoby zainteresowane otrzymają na e-mail broszurkę z przepisami w formacie pdf.
Mgr KATARZYNA MIKULSKA – zielarka – praktyk, animatorka kultury, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego. Swoją zielarską i fitoterapeutyczną praktykę zdobywa od wielu lat. Pobierała nauki u Machajki – wiejskiej zielarki/ znachorki. Od 2004 roku była wolnym słuchaczem na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi oraz wolontariuszką u Ojców Bonifratrów w Łodzi. Założycielka firmy edukacyjnej W Miejskiej Kniei. Zajmuje się organizowaniem i prowadzeniem kursów, warsztatów i szkoleń z zakresu zielarstwa, zdrowego odżywiania, zielonej i historycznej kuchni, przetrwania i bytowania w lesie oraz szeroko rozumianej ekologii. Odtwarza pierwotne techniki kulinarne. Osóbka pełna energii prowadząca autorskie warsztaty zielarskie realizowane w Czas na Eko-Zawod! Oraz w KISS SZANSA. Autorka cyklu warsztatów Dotknij Matki Natury, Prymitywna Kobieta, Czas Czarownicy, Dzikie Rośliny Jadalne i wiele innych. Od 2018 roku prowadzi kurs Medycyna Ludowa, Domowa Apteczka. Współzałożycielka Szkoły Rzemiosła Survivalowego. Członkini Stowarzyszenia Odtwórców i Rzemiosł Dawnych Strzecha. Współpracuje m.in. z Ogrodem Botanicznym w Łodzi i uniwersytetami trzeciego wieku. Współautorka książek: Kuchnia Survivalowa. Gotowanie w terenie bez ekwipunku cz. 1 i 2. Zdrowie z natury. Kawy i herbaty z łąk i lasów. Autorka książki pod tytułem: Odporność z Natury oraz Leśnej Kuchni. Autorka artykułów w następujących czasopismach: Naturoterapia w praktyce, Żyj Naturalnie, Zdrowie bez leków.
Dlaczego soplówka jeżowata stała się tak popularna i jak na nas działa?