Sprzedaż biletów kończy się za

Dr Dorota Ackermann-Szulgit

Temat: Oddziaływanie olejków eterycznych // Adaptogeny

Aromaterapia polega na stosowaniu olejków eterycznych z roślin aromatycznych w celu uzyskania uczucia odprężenia, zmniejszenia dolegliwości, wpływu na psychikę i samopoczucie. Na uwagę zasługuje również fakt, ze olejki eteryczne wykorzystywane są od ponad 5000 lat w praktykach duchowych i religijnych na całym świecie.

Wykład 1: „W jaki sposób olejki eteryczne oddziałują na mózg, na funkcje psychiczne oraz o wykorzystaniu olejków w rozwoju duchowym”:

Substancje czynne zawarte w olejkach eterycznych wykazują silne działanie na sferę psychiczną i fizyczną człowieka. Dzięki badaniom przy użyciu coraz bardziej zaawansowanych technologii o sile aromatów dowiadujemy się coraz więcej. Zapach powoduje pobudzenie określonych obszarów mózgu i wywołuje określoną reakcję organizmu.  Aromaterapia polega na stosowaniu olejków eterycznych z roślin aromatycznych w celu uzyskania uczucia odprężenia, zmniejszenia dolegliwości, wpływu na psychikę i samopoczucie. Aromaterapia ma duży potencjał terapeutyczny w różnego typu dolegliwościach zdrowotnych.

Szczególnie interesujący jest wpływ olejków eterycznych na funkcje układu nerwowego. Mogą one być wykorzystywane dla poprawy funkcji kognitywnych, takich jak pamięć czy umiejętność koncentracji. Mają także działanie uspokajające, podnoszące nastrój, przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe.

Warto dodać, że wonne rośliny i olejki eteryczne były od dawna używane w praktykach duchowych i religijnych, wiele z nich opisanych jest także w Biblii, wymienić warto chociażby kadzidło (olejek kadzidłowy-olibanum) i mirrę (olejek mirrowy) czy olejek cedrowy, który był używany np. do balsamowania i dezynfekcji już ponad 5000 lat temu.

Wykład 2: Adaptogeny – czym są i jak wpływają na funkcje psychiczne i nastrój, dane z badań, ciekawostki.

W latach 50. ubiegłego wieku, rosyjski farmakolog i doktor medycyny holistycznej Breckhman założył własną szkołę badającą adaptogeny, wyjaśniając tajemnice wschodnich leków (tj. żeń-szeń, cytryniec, rodiola). Wraz ze swoim współpracownikiem Dardymovem rozwinęli definicję adaptogenu. Według nich adapotogen to substancja głównie pochodzenia naturalnego, która musi być nieszkodliwa i może powodować minimalne zmiany w psychicznych funkcjach organizmu, musi działać niespecyficznie i wykazywać właściwości normalizujące. Obecnie uważa się, że rośliny adaptogenne – to takie, które mają normalizujący wpływ na ludzki ustrój, ale nie nadstymulujący, ani nie blokujący normalnych jego funkcji, lecz działający raczej jako tonik. Roślinne adaptogeny wzmacniają zdolność organizmu do dawania sobie rady ze stresem poprzez wspomaganie prawidłowych funkcji organizmu z biologicznego i fizjologicznego punktu widzenia. Właściwości adaptogenów tj: immunomodulujące, hepatoprotekcyjne, podnoszące energie, wspomagające pracę mózgu i jasność umysłu, przynoszą istotne korzyści dla organizmu utrzymując prawidłową homeostazę, co przekłada się na możliwość, zastosowania adaptotegenów w szeroko rozumianej w profilaktyce chorób cywilizacyjnych.

Wykład „W jaki sposób suplementy i adaptogeny oddziałują na mózg i na funkcje psychiczne” odbędzie się w sobotę, w godzinach 16:00 – 17:00.

O prelegentce:

dr Dorota Ackermann-Szulgit; neuropsycholog, psycholog społeczny, adiunkt, szkoleniowiec z wieloletnim doświadczeniem, współautorka publikacji z zakresu neuropsychologii, neurobiologii, aromaterapii, psychochirurgii. Obszar Jej zainteresowań naukowych i badawczych to: neuropsychologia, psychoaromaterapia, neurodietetyka, neurodydaktyka, a także psychologia społeczna i neuromarketing.

Obecnie oprócz pracy naukowo-dydaktycznej i szkoleniowej,  skupia się na rozwijaniu swojej marki ProAroma.

www.proaroma.pl

Zaproszenie na festiwal:

Psyche Soma

 

 

 

 

 

 

 

Naturaya

Dołącz do nas! Kup bilet