Sztuka celności polega na wyzbyciu się pragnienia trafienia…
Łucznik musi sobie uświadomić lub doświadczyć faktu, że nie da się umieścić strzały w środku tarczy za pomocą jakiejś sztuczki, na przykład wzrokiem. Pragnienie trafienia w cel, tylko odciąga naszą uwagę od rzeczy najważniejszych. Najpierw trzeba wypracować powtarzalny schemat ruchowy, oparty przede wszystkim, na równowadze, czyli stosunku siły pchania łuku, do rozciągania cięciwy. Stosunek ten powinien wynosić 50%/50%. Powtarzalność siły strzału, to kolejny fundament. Oddech i spokojny umysł. To są główne warunki, żeby strzała poszybowała, tam gdzie ją wycelowaliśmy.
Tak więc strzał odbywa się z tu i teraz, czysty umysł interpretowałbym jako stan medytacji, w którym każdy strzał jest pojedynczy i niepowtarzalny. Każdy kolejny w serii, oczywiście niesie w sobie doświadczenie poprzednich, ale nie może być to próba świadomego powtórzenia strzału, zdarzająca się zwłaszcza wtedy, gdy na przykład strzelimy pierwszy strzał bardzo dobrze (tak się zdarza zazwyczaj, bo pierwszy strzał ma w sobie coś dziewiczego, jest najbardziej intuicyjny) i potem chcemy go powtórzyć, ale nie jest to już sytuacja czysta.
Trzeba dążyć do tego, żeby każdy strzał, był niejako pierwszy (lub ostatni jak kto woli) i niepowtarzalny. Do osiągnięcia tego potrzebny jest pusty umysł, wyzbyty chęci trafienia, które to trafienie staje się przyczyną euforii burzącej nasz spokój. Obojętność wobec sukcesu, spokój i oddech, paradoks, który jest niezbędny by osiągnąć „mistrzostwo”.
Norbert Kopczyński po raz trzeci na Wibracjach poprowadzi Strefę celu.
Po ukończeniu ASP w Łodzi zajął się łucznictwem i 29 lat temu jako pierwszy w Polsce zaczął uprawiać Łucznictwo Konne. Norbert jest jedynym łucznikiem konnym na świecie, który dwukrotnie w 2009 i 2013 roku zdobył tytuł Mistrza Świata w Sokcho w Korei kolebce koreańskiego ŁK.
Był twarzą X jubileuszowych MŚ. które odbyły się w Seulu. Cieszy się dużym autorytetem na świecie szczególnie w Korei, Jordanii (wyjazd na zaproszenie króla), Turcji, Australii, Japonii, USA, Anglii, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, Malezji, Iranie, Chinach, Mongolii. Stał się niejako ambasadorem polskiej szkoły ŁK. na świecie.
Do największych sukcesów szkoleniowych należy doprowadzenie zawodników kadry Australii do zdobycia dwóch złotych medali na MŚ. w Korei w 2015 roku. W 2017 kolejne szkolenie zaowocowało obroną tytułu.
Łucznictwo konne przysparza Polsce wielu medali, obecnie na świecie rozwija się ono bardzo dynamicznie i rośnie jego poziom. Przestaje ono być zabawą a zamienia się w wyczyn. W 2016 w roku w Korei weszło ono jako dyscyplina do programu Olimpiady Sztuk Walk.
Tomek Eichelberger – Festiwal Wibracje – Qigong
Emilia Burkiewicz – Festiwal Wibracje
Monika Podsiadła – Festiwal Wibracje
Andrzej Frydrychowski – Festiwal Wibracje
Roman Nowak – Festiwal Wibracje
Didi Ananda Dayashiila – Festiwal Wibracje
Acarya Vandiitananda Avadhuta – Festiwal Wibracje – Warsztat
Bożena Muszyńska – Festiwal Wibracje – wykład
Robert Bernatowicz – Festiwal Wibracje – wykład
Marianna Kłosińska – Festiwal Wibracje – Sesja Q&A
Simon Sutton – Festiwal Wibracje – warsztat tantry