Wszystko, o co zechcecie zapytać na temat różnorodności form spełniania obowiązku szkolnego w Polsce.
Czy wiesz, co to znaczy, że w Polsce można „spełniać obowiązek szkolny poza szkołą”? Czy wiesz jak działa edukacja domowa? Czym są szkoły demokratyczne? Co to są wolne szkoły? Czy w Polsce jest możliwy Unschooling? Czy dzieci, które nie mają regularnych lekcji, klasówek i ocen czegokolwiek się uczą? A co językiem angielskim? Czy żeby zdać maturę trzeba systematycznie uczyć się matematyki? Czy człowiek, który nie chodzi do szkoły zda maturę i pójdzie na studia? Czy da się studiować bez matury? Jak szukać wolnych szkół? Jak rozpoznać, czy to szkoła czy sekta? Czy lepiej zapłacić guwernantce czy posłać dziecko do szkoły leśnej?
Na te i wiele innych pytań odpowie Marianna Kłosińska, która kilkanaście lat temu zaczęła w Polsce używać słowa Unschooling, by zaraz potem założyć jedną z pierwszych wolnych szkół demokratycznych. Współtworzy ruch wolnej edukacji będąc aktywistką miedzynarodowej społeczności szkół demokratycznych. Jednocześnie prowadzi NGO i szkoły niepubliczne będąc po uszy umoczona w prawie oświatowym i w aktywizmie na rzecz ochrony prawa do edukacji domowej w Polsce. Jej marzeniem jest uruchomienie nieodpłatnej szkoły demokratycznej i dąży do zapewnienia pełnego spektrum różnorodności nieodpłatnych form edukacji w Polsce.
Założycielka i prezeska Fundacji Bullerbyn na rzecz wspólnoty dzieci i dorosłych oraz Fundacji Dzieci Mają Głos. Autorka projektu Wioska Bullerbyn, który nieprzerwanie realizuje od ponad 15 lat. W
2012 roku założyła Wolną Szkołę Demokratyczną Bullerbyn, a w kolejnych latach Szkołę Podstawową Ronja, Szkołę Podstawową Bullerbyn i Liceum Astrid.
Aktywistka edukacyjna w obszarze edukacji domowej i edukacji demokratycznej w Polsce i w ruchach międzynarodowych. Zasiadała w organach europejskiego stowarzyszenia edukacji demokratycznej EUDEC.
Studiowała grafikę na Europejskiej Akademii Sztuk Pięknych. Absolwentka Akademii Przywództwa Liderów Oświaty oraz Szkoły Facylitacji Pathways.
Jest zwolenniczką budowania zdecentralizowanych organizacji, w których ogromnie ceni pracę w kontakcie z ludźmi, autonomię oraz ciągły rozwój. Wierzy w siłę oddolnej zmiany w edukacji, którą widzi we współpracy między dorosłymi we wspieraniu i poszanowaniu autonomii dziecka.
Mama trójki dorosłych już osób. Ich pojawienie się na świecie zbudowało jej motywację i inspirację do harmonijnego połączenia pasji, miłości i życia zawodowego.
Grzegorz Pawłowski – Festiwal Wibracje – Integrowanie oddechem
Ya’Acov i Susannah Darling Khan – Festiwal Wibracje – Movement Medicine
Piotr Matejuk – Festiwal Wibracje – Psychoterapia, psychodeliki, hipnoza
Natalia de Barbaro – Festiwal Wibracje
Nessi Gomes – Festiwal Wibracje – warsztat
Jarosław Arkadiusz Kordys – Festiwal Wibracje – Między więzieniem a enteogenami
Bruna Bortolato & Mose – Festiwal Wibracje – Yoga with live DJ set
Anna Sierpowska – Festiwal Wibracje – Movement Medicine
Dr hab. med Paweł Holas, prof. UW – Festiwal Wibracje – Wykłady
Shai Orr – Festiwal Wibracje – świadome rodzicielstwo