Zapraszamy na dwa spotkania z buddyjskim nauczycielem. Związany z Ośrodkiem Oddechowo, gdzie będzie prowadził zajęcie. Ajahn Hubert po 20 latach nieobecności w kraju powraca by kontynuować swoją misję nauczania, którą rozpoczął w 2007 r. w Tajlandii w leśnym klasztorze Suan Mokkh.
W programie głównym, wykład:
Tajska Tradycja Leśna jest jedną z gałęzi tradycji buddyzmu Theravada, znanego również jako Południowa Szkoła Buddyzmu.
Tradycja Theravady opiera się na zapisanych w kanonie palijskim, najstarszych pismach buddyjskich. Therawada dosłownie oznacza Drogę Starszych i jest tak nazwana ze względu na ścisłe przestrzeganie oryginalnych nauk i zasad wyłożonych przez Buddę. Pozwala leśnym mnichom doskonalić umysł. Tradycja leśna kładzie najmocniejszy nacisk na praktykę medytacyjną i urzeczywistnianie oświecenia jako najwyższego potencjału człowieka.
Klasztory leśne są przede wszystkim zorientowane na praktykowanie ścieżki wglądu kontemplacyjnego Buddy, w tym prowadzenie życia w dyscyplinie, wyrzeczeniu i medytacji, aby w pełni urzeczywistnić wewnętrzną prawdę, której nauczał Budda. Prowadzenie surowego życia pozwala jasno i bezpośrednio zbadać podstawowe przyczyny cierpienia w ich sercu i wewnętrznie kultywować ścieżkę prowadzącą do wolności od cierpienia.
Medytacja z uważnością skierowaną na oddech jest bardzo pomocna i skuteczna we współczesnym świecie. Pomaga stać się bardziej świadomym, poznać siebie. Pomaga radzić sobie z trudnościami, niepokojem, stresem, konfliktami, napięciem…
Drugie spotkanie w Strefie Umysłu
Anapanasati jest znakomitym narzędziem do odkrywania życia przez subtelną świadomość i aktywne badanie oddechu. Dzięki niemu stajemy się świadomi siebie, swoich uczuć i intencji. Zaczynamy dbać o siebie: nie tylko o swoje ciało, ale przede wszystkim o swoje wnętrze.
Jest to tradycyjna, autentyczna medytacja, której nauczał Budda. Praktyka ta ma już 2600 lat – jest starożytna, zachowana przez tradycję i jednocześnie ponadczasowa i aktualna dzisiaj. Medytacja buddyjska wykracza poza kulturę, pochodzenie, religię.
Medytacja z uważnością skierowaną na oddech jest bardzo pomocna i skuteczna we współczesnym świecie. Pomaga stać się bardziej świadomym, poznać siebie. Pomaga radzić sobie z trudnościami, niepokojem, stresem, konfliktami, napięciem… Pozwala na poznanie swojego serca i uczy jak żyć słuchając go. Kompleksowa forma Uważności z Oddychaniem prowadzi do urzeczywistnienia najwyższego potencjału ludzkości – oświecenia. Zapewnia wsparcie zarówno doraźne, jak i długoterminowe.
Ajahn Hubert – buddyjski nauczyciel, który po 20 latach nieobecności w kraju powraca by kontynuować swoją misję nauczania, którą rozpoczął w 2007 r. w Tajlandii w leśnym klasztorze Suan Mokkh, gdzie jako mnich spędził 10 lat. W 2017 r. Z błogosławieństwem swojego Nauczyciela Ajahna Po, rozpoczął podróż po krajach Europy wschodniej by przybliżać ludziom medytację, dzielić się starożytną wiedzą oraz nauczać jak wznosić serce powyżej cierpienia.
Ajahn Hubert w prosty i naturalny sposób przekazuje swoje doświadczenia oraz narzędzia do codziennej praktyki. Podobnie jak jego nauczyciele – Ajahn Po i Ajahn Buddhadasa – reprezentuje tradycję Theravada, która charakteryzuje się prostotą, brakiem dogmatów i naciskiem na osobiste doświadczanie. Za wkład w szerzenie buddyzmu i nauczania medytacji otrzymał obywatelstwo Królestwa Tajlandii. Do Polski przylatuje na zaproszenie Fundacji Borzymy (Ośrodek Rozwojowy Oddechowo) a nasz Festiwal Wibracje jest pierwszym wydarzeniem gdzie będzie dawał swoje nauki. To dla nas duże wyróżnienie.
Ben Lazar
Anna Sierpowska
Piotr Matejuk
Sonia Alicja Bednarek
Konrad Kuśnierzewski
Ajahn Hubert
Jolanta Różycka
Małgorzata Lorenza
Maria Ela Ziemkiewicz
Magdalena Janik
Mariusz Budrowski