1. Kryzys klimatyczny: najgorzej opowiadana historia naszych czasów
Historia o zmianie klimatu jest pełna przekłamań i nudna. Pełna przekłamań, bo jesteśmy nieustannie wprowadzani w błąd na temat skali problemu, jego przyczyn i rozwiązań. Pora więc rozprawić się z mitami, odkłamać rzeczywistość i pokazać, że rozwiązania już istnieją: od tych w systemie energetycznym, po te w systemie żywnościowym.
Nuda, bo w historii o zmianie klimatu za dużo jest opowieści o końcu wieku, lodowcach i gazach cieplarnianych, a za mało o naszym codziennym życiu tu i teraz. Jeśli na poważnie zajmiemy się tym problemem, wymierne korzyści przyjdą natychmiast. Nie w 2050 r. w Somalii, lecz w 2024 r. w Polsce.
2. Upadek w imię czego? Świat na granicy wytrzymałości
Często można usłyszeć, że ludzkość zmierza w stronę przepaści. Czy robimy to jednak dobrowolnie? Lub pytając inaczej: kto bardziej odpowiada za kryzys klimatyczny: moi rodzice, którzy nie mając wyjścia ogrzewają się prądem wytwarzanym z elektrowni węglowej czy wielkie koncerny energetyczne, które robią wszystko, by to się nie zmieniało? My sami, bo raz w roku chcemy polecieć na wymarzone wakacje czy politycy, którzy przez lata zwodzą nas za nos i nie dotrzymują obietnic? Jeśli ludzkość zmierza w stronę przepaści, to tylko dlatego, że ktoś na tym zarabia. I pora zacząć mówić o tym wyraźnie.
Szymon Bujalski – prowadzi profil „Dziennikarz dla klimatu”, który obserwuje ponad 25 000 osób na Facebooku i 60 000 osób na Instagramie. Nominowany do Nagrody Woyciechowskiego 2023 w kategorii „Dziennikarz dla planety”. Autor książki „Recepta na lepszy klimat. Zdrowsze miasta dla chorującego świata”. Współpracuje z kilkoma portalami, m.in. Nauką o Klimacie, OKO.press, Interią, Wirtualną Polską i Onetem, prowadzi stronę Ziemia na Rozdrożu. Zaangażowany w tematykę zmiany klimatu, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju miast i praw zwierząt. Prywatnie weganin, który lubi ubierać się w second handzie.