Sprzątanie lasu nie jest wielką filozofią, ale by zacząć to robić i działać systematycznie, potrzebujemy dziś zupełnie nowej filozofii. Filozofii, która pozwoliła mi na własnych plecach wynieść z naszych lasów ponad 2 tony śmieci. Przyroda nie potrzebuje wielkich słów, ale drobnych czynów.
Podczas prelekcji opowiem o tym, w jaki sposób możesz codziennie ratować tysiące istnień. Przekonam cię, że warto stać się ambasadorem własnego przyrodniczego zakątka. Pokażę, że problem śmieci w lasach nie jest tylko problemem estetyki, ale również etyki. Każdy z nas może być zielonym bohaterem i nie musisz od razu ratować całego świata. Zacznij od wyjrzenia przez okno!
Zapraszam cię również do udziału w akcji porządkowej “Ile skrywa Skrwa?”. Akcja obejmie rzekę Skrwę i jej okolice. W małych ogniskach ekologicznych działań rodzi się globalna zmiana. Stańmy się jej częścią i dajmy odetchnąć rzece! Udział w akcji jest dobrowolny, każdy uczestnik zostanie wyposażony w worki i rękawiczki. Zebrane worki zostaną policzone i odpowiednio zutylizowane. Na akcję zaprasza Festiwal Wibracje, Brudzeński Park Krajobrazowy oraz Gmina Brudzeń Duży.
Mikołaj Basiński – lider inicjatywy „Szukam w lesie”, twórca internetowy, bloger, edukator. Jako leśny aktywista i pasjonat przyrody opowiada o problemach i pięknie leśnych ekosystemów na kanale YouTube. Aktywny sprzątacz lasu – jego nadal realizowanym celem jest samodzielne wyniesienie z lasu 1000 worków śmieci. Dotychczas posprzątał las z ponad 2 ton odpadów!
Laureat konkursu Gazety Wyborczej “Zaprojektowane po ludzku 2022” w kategorii inicjatywa / działanie, finalista konkursu Radia Czwórka “Nieprzeciętni 2023” oraz konkursu „Popularyzator Nauki” portalu Nauka w Polsce. Ambasador międzynarodowej platformy Planet Heroes oraz akcji Czyste Tatry organizowanej przez Stowarzyszenie Czysta Polska.
Temat śmieci w lasach stara się wprowadzać do głównego nurtu informacyjnego. W 2022 roku, jako prelegent wystąpił m.in. na wydarzaniu TEDxKatowice z prezentacją „Kto podniesie butelkę? Czyli o języku działania dla środowiska”, a na swoim kanale YouTube prowadzi rozmowy z naukowcami i specjalistami na temat śmieci i wpływu ludzi na leśny ekosystem.
Zawodowo psycholog, pedagog i aktywny konferansjer z ponad 13 letnim stażem w pracy na scenie.
Więcej o jego działaniach przeczytasz tutaj: https://szukamwlesie.pl/