Do końca tury zostało: [waiting name="Wibracje 5.0"]

Krystian Stempek

Temat: Ogrodnictwo intuicyjne - masz wrodzoną zdolność współpracy z ziemią

Homo sapiens, czyli my – ludzie, dzieli długą i skomplikowaną ścieżkę ewolucyjną z roślinami i zwierzętami otaczających ekosystemów. Rezultatem tej drogi jest wbudowana w nas zdolność do dostrzegania, rozumienia oraz implementacji naturalnych wzorców w przestrzeni i czasie.

O wykładzie na Festiwalu:

Dzięki intuicyjnemu prowadzeniu ogrodu możemy na nowo odkryć te umiejętności i z powodzeniem uprawiać pyszne, prawdziwe jedzenie, naprawiać lokalne ekosystemy i budować głęboką relację z naturą.

Cała sztuka polega na działaniu z pozycji obserwatora, który potrafi dostrzec potencjał przestrzeni, a następnie ukierunkować pasywną presję natury. Osiągamy to właśnie dzięki identyfikacji wzorców działania natury.

Metoda ta przekłada się na umiejętność lokalizacji mikroklimatów w ogrodzie, łączeniu roślin w zdrowe i wspierające się kombinacje, skutecznej współpracy z chwastami czy budowę zdrowia gleby. Równolegle pozwala na ciągłą samoedukację poprzez aktywne uczestnicwo w rozwoju lokalnego ekosystemu.

Dodatkowo po wykładzie zrobimy mini-szybki ogródek, który można łatwo skalować. 

O wykładowcy:

Projektant i edukator permakulturowy, prowadzi projekt “Permakultura Chocianów – miejski ogród ekologiczny”. Jest to ogród pokazowy realizowany na 400m2 ogrodu, w centrum miasteczka Chocianów, gdzie prezentowane są rozmaite rozwiązania przestrzenne z zakresu projektowania permakulturowego, samowystarczalności żywnościowej i energetycznej czy głębokiej ekologii. Ogród został nagrodzony tytułem “Najtroskliwszego ogrodu permakultury w roku 2020”.

Absolwent oficjalnego, rozszerzonego kursu projektowania permakulturowego oraz Politechniki Wrocławskiej na Wydziale Mechanicznym. W swojej praktyce edukacyjnej przywiązuje wiele uwagi do konceptu wzorców w naturze oraz ich praktycznej adaptacji w życiu, jako sposobu uniwersalnego zrozumienia działania otaczającej nas przyrody. Jego ulubioną aktywnością ogrodniczą jest kompostowanie, zwłaszcza na gorąco. O swojej praktyce pracy z ziemią okazjonalnie opowiada na stronach miesięcznika “Przepis na ogród”.

 

festiwal wibracje 2021

Dołącz do nas! Kup bilet