W wielu kulturach świata wachlarz jest postrzegany jako atrybut kobiecości. Na Dalekim Wschodzie wachlarze stanowiły sekretną broń kobiet, dającą poczucie siły i pewności siebie, natomiast na dworach europejskich, sekretny język wachlarza dawał kobietom moc przekazywania znaczeń i treści poza słowami.
Wykorzystanie wachlarza jako rekwizytu w teatrze fizycznym i tańcu, zainspirowane tradycją Dalekiego Wschodu oraz tradycją Zachodu, łączy w sobie oba te pierwiastki. Ruch wachlarza w dłoniach performerki, przywołujący precyzję, rytm i harmonię dalekowschodnich sztuk walki oraz płynność i oddech tańca współczesnego, tworzy przepełniony metaforą język pojawiających się i znikających w swojej dynamicznej formie, ulotnych znaczeń.
Podczas warsztatów zapoznamy się z rekwizytem, jakim są chińskie wachlarze treningowe, nauczymy się wybranych elementów techniki oraz sekwencji ruchów z wykorzystaniem wachlarzy. Ważnym elementem warsztatów będzie odkrywanie własnego, twórczego potencjału poprzez improwizację z wykorzystaniem wachlarza oraz poszukiwanie indywidualnej ekspresji ruchowej.
Kasia Stefanowicz – aktorka, performerka, choreografka, instruktorka tańca, producentka. Absolwentka Choreografii i Międzyuczelnianej Specjalności Multimedialnej na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie oraz Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice. Stypendystka Biura Kultury miasta st. Warszawy w dziedzinie taniec w 2019 roku. W ramach stypendium zrealizowała „Miastofonie” interaktywną instalację dźwiękową poruszaną tańcem. W latach 2007 – 2016 współzałożycielka oraz instruktorka Szkoły Wachlarzy w Warszawie. Od 2016 roku współpracuje z Fundacją Strefa Wolnosłowa jako choreografka i performerka współtworząc spektakle realizowane ze środowiskiem imigrantów i uchodźców w Teatrze Powszechnym oraz współtworząc spektakl/instalację „Las” oraz cykl warsztatów sensoryczno-umuzykalniających dla małych dzieci. Od 2022 roku kuratorka Centralnej Sceny Tańca w Warszawie. Od 2022 roku w zespole Teatru Akt.