Do końca tury zostało: [waiting name="Wibracje 5.0"]

Iwona Olszowska

Temat: Świadomość ciała wg metody Body Mind Centering

Podczas Festiwalu poprowadzi dwa warsztaty:

1. Body Mind Centering: Serce i jego połączenia w ciele

2. Body Mind Centering: Zestrojenie z naturą przez zmysły i ciało

BMC jest podróżą poprzez doświadczanie żywego i ciągle zmieniającego się terytorium ciała. Odkrywcą jest nasz umysł – myśli, uczucia, energia, duch i dusza. Podróż ta prowadzi do zrozumienia tego, jak umysł wyraża się poprzez ciało w ruchu.

O warsztatach:

Warsztat 1. “Body Mind Centering: Serce i jego połączenia w ciele”

Warsztat w oparciu o anatomię w doświadczeniu Body Mind Centering.

To metoda ucieleśnienia, docierania do świadomości poprzez ciało zestrojone z umysłem.  Sięgająca do embriologii, obejmująca rozwój ontogenezy, wzorce ruchowe, odruchy, anatomię i rozwój zmysłów, warstw ciała i jego systemów.

Poprzez proces somatyzacji prowadzi do ucieleśnienia, czyli głębokiego rozumienia poprzez ciało i jego procesy komórkowe.

 

Podczas warsztatu będziemy doświadczać wielu połączeń serca.

Wychodząc od informacji przez somatyzację. Będziemy doświadczać serce jako organ i połączenie serca z mózgiem, płucami, jelitami i ich wspólną ekspresję.

Rozpoznamy serce jako gruczoł dokrewny i krystalizacje układu hormonalnego.

Odkryjemy serce jako mięsień, pompę układu krwionośnego. Poruszamy się w rytmie aortowym, żylnym, odpoczniemy w spokoju naczyń włosowatych.

Spotkamy połączenia serca poprzez osierdzie do powięzi i każdej komórki, tkanki, części ciała, do oddechu i ruchu.

Za pośrednictwem zmysłów doświadczymy jak serce dotyka, czuje, widzi, smakuje.

Warsztat 2. “Zestrojenie z naturą przez zmysły i ciało”

Warsztat prowadzony w oparciu o anatomię w doświadczeniu Body Mind Centering.

Metoda ucieleśnienia, docierania do świadomości poprzez ciało zestrojone z umysłem  Sięgająca do embriologii, obejmująca rozwój ontogenezy, wzorce ruchowe, odruchy, anatomię i rozwój zmysłów, warstw ciała i jego systemów.

Poprzez proces somatyzacji prowadzi do ucieleśnienia, czyli głębokiego rozumienia poprzez ciało i jego procesy komórkowe. Somatyzacja będzie obejmowała zestrojenie ze zmysłami.

Poprowadzimy ją w kolejności rozwojowej dotyku, smaku węchu, słuchu i wzroku. Będziemy też poruszać się w obrębie zmysłu równowagi i propriocepcji czucia kinestetycznego.

Eksploracja zmysłów pozwoli na rozpoznanie zmysłów dominujących.

Czas somatyzacji pozwoli na zaobserwowanie, jak korzystamy z ich potencjału, rozpoznać jak działa nasza percepcja. Bycie w atencji zmysłów pozwoli na poszerzenie percepcji.

Zmysły otworzą dostęp do pamięci, do sposobu poruszania sie, rozpoznawania otoczenia, zagrożenia. Poszerzone zmysły wpłyną  na wrażliwość postrzegania.

Część warsztatu spędzimy w naturze, dając sobie czas na głębsze jej poznawanie poprzez wyostrzone zmysły. Zestroimy sie z zapachami, dźwiękami, krajobrazem. Patrząc, słuchając całym ciałem z uważnością zobaczymy, jak się zmienia odbiór rzeczywistości.

Jaki potencjał niesie za soba zestrojenie z natura. Jak wpływa to na samopoczucie, grounding, intuicję tzw. szósty zmysł.

O prowadzącej:

Tancerka, choreograf, improwizator, wykładowca AM w Łodzi o  specjalności Somatyka i choreografia, Somatic Movement Educator wg metody Body Mind Centering.

Doświadczenie zdobywała w centrach tańca w Nowym Jorku, fakultatywnie na uniwersytetach w Waszyngtonie, Alabamie i Calgary, warsztatach w kraju. Uczy tańca współczesnego, świadomości ciała, kontakt improwizacji, improwizacji jako performance. Współpracuje z Hurtownią Ruchu, współtworzy Kurs Choreografii Scenicznej i Akademię Cyrkulacje prowadząc zajęcia świadomości ciała.

Prowadzi warsztaty, gra spektakle w Polsce i za granicą. Prowadziła lekcje somatyczne dla Polskiego Teatru Tańca oraz Carte Blanche Company. Tworzyła spektakle i choreografie dla zespołu EST, PTT, teatrów dramatycznych. Współpracowała z Maida Withers, Risa Jaroslow, Ferenc Feher, DAB.

Tańczy solowo, współtworzy spektakle z tancerzami z wieloma z Polski. Tworzy wykłady performatywne, realizuje artystyczne projekty społeczne m.in Ocean Miasta, TransFormBeing.

TEDEX connecting dots,- Concert for Organs      https://youtu.be/sA8T2Fh6l0U

WYKLAD BMC  z Przewodnik taniec https://youtu.be/COMzQsHULWE

 

festiwal wibracje 2021

 

Dołącz do nas! Kup bilet