Sprzedaż biletów kończy się za

Iwona Olszowska

Temat: Świadomość ciała wg metody Body Mind Centering™ // Kontakt Improwizacja

Podczas Festiwalu poprowadzi dwa warsztaty:

1. Świadomość ciała wg Body Mind Centering™: więzadła

2. Kontakt improwizacja: serce

BMC jest podróżą poprzez doświadczanie żywego i ciągle zmieniającego się terytorium ciała. Odkrywcą jest nasz umysł – myśli, uczucia, energia, duch i dusza. Podróż ta prowadzi do zrozumienia tego, jak umysł wyraża się poprzez ciało w ruchu.

O warsztatach:

Warsztat 1. „Świadomość ciała wg Body Mind Centering™: więzadła

BMC to podejście stworzone przez Bonnie Benbridge Cohen. Istota BMC jest podążanie w doświadczaniu anatomii ścieżką (Sensing, feeling to Action), czyli od aktywacji zmysłów do odczuć i działania.

Innymi słowy, od uwagi na stan umysłu i zmysłów do rozpoznawania wewnętrznego doświadczenia, które prowadzi do ruchu.

Podczas zajęć będziemy doświadczać anatomii systemu więzadeł, elastycznej tkanki łączącej układ szkieletowy. Rozpoczniemy od informacji anatomicznych. W części tzw. somatyzacji podejmiemy ruch naprowadzający na stan ciała i umysłu więzadeł.

Będziemy się poruszać z większą świadomością i klarownością organizacji ciała w postawie oraz ruchu.

Będziemy odkrywać potencjał ruchowy. Połączenie pracy układu szkieletowego i mięśniowego w klarownie zorganizowany sposób. Będziemy odkrywać ruch, w którym mięśnie będą mogły być używane w niezbędnym minimum.

Odkryjemy tensegrację systemu ciała, czyli kondensacje i rozprężanie jako podstawę stworzenia samoutrzymującego się układu pomiędzy podparciem a zawieszeniem, a zarazem akcesem ze stabilności do mobilności. Więź ze sobą, z ziemią, przestrzenią, oddechem, ciałem i umysłem…

Warsztat 2. „Kontakt improwizacja – serce”

Podążając podejściem Body Mind Centering™, anatomii w doświadczeniu, oprzemy działania kontaktu o dostrojenie do serca oraz wykorzystanie podstawowych aspektów kontaktu improwizacji jako świadomej komunikacji i słuchania.

Anatomicznie odniesiemy się do połączeń serca. Serce w kontakcie będziemy eksplorować jako oś ruchu dla ciała i osi kręgosłupa. Skorzystamy z połączenia kostno-szkieletowego serca i rąk. Będziemy obserwować ruch serca na stopach w korelacji z oddechem. Odniesiemy serce do zmysłu dotyku, wzroku i słuchu. Zobaczymy, jakie odniesienie ma serce do orientacji przestrzennej oraz równowagi.

Będziemy improwizować z partnerem w ruchu, podążając za potencjałem, jaki niesie ze sobą połączenie z sercem. Będziemy szukać prowadzenia i bycia prowadzonym, wspierania i bycia wspartym. Doświadczymy kontaktu w objęciu z serca i zachowaniu bezpiecznych granic.

O prowadzącej:

Tancerka, choreograf, improwizator, wykładowca AM w Łodzi o  specjalności Somatyka i choreografia, Somatic Movement Educator wg metody Body Mind Centering.

Doświadczenie zdobywała w centrach tańca w Nowym Jorku, fakultatywnie na uniwersytetach w Waszyngtonie, Alabamie i Calgary, warsztatach w kraju. Uczy tańca współczesnego, świadomości ciała, kontakt improwizacji, improwizacji jako performance. Współpracuje z Hurtownią Ruchu, współtworzy Kurs Choreografii Scenicznej i Akademię Cyrkulacje prowadząc zajęcia świadomości ciała.

Prowadzi warsztaty, gra spektakle w Polsce i za granicą. Prowadziła lekcje somatyczne dla Polskiego Teatru Tańca oraz Carte Blanche Company. Tworzyła spektakle i choreografie dla zespołu EST, PTT, teatrów dramatycznych. Współpracowała z Maida Withers, Risa Jaroslow, Ferenc Feher, DAB.

Tańczy solowo, współtworzy spektakle z tancerzami z wieloma z Polski. Tworzy wykłady performatywne, realizuje artystyczne projekty społeczne m.in Ocean Miasta, TransFormBeing.

TEDEX connecting dots,- Concert for Organs      https://youtu.be/sA8T2Fh6l0U

WYKLAD BMC  z Przewodnik taniec https://youtu.be/COMzQsHULWE

 

 

 

Sprawdź pozostałych prelegentów festiwalu:

Iwona Wierzbicka

Hania Darmas

Anna Sierpowska

Simon Paul Sutton

Tomek Torres

Dołącz do nas! Kup bilet