Strefa Sztuki – nowe oblicze Wibracji!
Po raz pierwszy od 8 lat Festiwal Wibracje poszerza swój program o Strefę Sztuki. Z tej okazji zaprosiliśmy niezwykłych gości i zaprezentujemy wyjątkowe wystawy. Performance, warsztaty, wykłady, poetyckie show to tylko niektóre z propozycji, które czekają na odkrycie.
Kuratorką Strefy jest Marta Zielińska.
Goście
Gośćmi Strefy Sztuki będą wyjątkowe osoby. Jedną z nich jest Janusz Byszewski – twórca niezależny, projektant sytuacji twórczych. W latach 1989–2018 kurator i założyciel Laboratorium Edukacji Twórczej CSW ZU w Warszawie. Obecnie członek kolektywu artystyczno – badawczego Grupa Celowa.
Festiwalową publiczność zaprosi do nietuzinkowego, aktywnego spotkania pt.„Czego się oduczyć?”
Podczas tej sytuacji twórczej, używając kilku interaktywnych obiektów artystycznych, uczestnicy będą „rozmawiać” w językach sztuki współczesnej o tym co jest dla nas ważne. Szczególną uwagę poświęcając miejscu twórczości w naszym życiu i próbie odpowiedzi na tytułowe pytanie.
Pasjonujący wykład „Człowiek jako cząstka Absolutu” – o sztuce życia i życiu ze sztuką” poprowadzi dr Jolanta Herma – Pasińska; artystka wizualna, adiunkt z Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. Zmierzy się ona z próbą odpowiedzi na pytania o to, kim jest człowiek oraz czy sztuka nosi w sobie siłę, by zmieniać świat?
Artystka Ola Szerstobitow pod choreograficznym kierownictwem Filipa Szatarskiego zaprasza na performance ,,Ostatni piknik’’. Będzie to wyjątkowe, niezwykle dynamiczne zderzenie form: malarstwa, performance’u, muzyki i tańca. Ta forma artystycznego wyrazu oparta jest na strukturze improwizacyjnej. Autorów performance’u interesują pojęcia: instrumentalności i muzyczności ciała oraz obecność sceniczna.
Strefa Sztuki to również spotkania z terapią ekspresyjną, które poprowadzi
Dellfina Dellert – terapeutka ekspresyjna, łączącą w swojej pracy elementy z obszaru sztuk plastycznych, dramy/psychodramy, improwizacji oraz terapii tańcem i ruchem. Poprowadzi ona dwa spotkania oparte na twórczym rozwoju, integrującym terapię ze sztuką. Pierwsze z nich: „Wszystko czego szukasz, szuka Ciebie” posługuje się pojęciem mitu życiowego, dzięki któremu możemy zrozumieć, że to co dla nas bardzo osobiste, ma również charakter uniwersalny, archetypowy, powtarzalny w losach wielu osób. Drugim spotkaniem będzie „Flow/Przepływ”, którego celem będzie dotarcie do potencjału twórczego dziecka, który każdy ma w sobie. Będzie to powrót do beztroski, lekkości i nieskończonych możliwości, wraz z wolnością od oceny i lęku.
Anna Szumińska – projektantka, kostiumografka, stylistka, krawcowa i absolwentka Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, poprowadzi warsztat upcyklingu ubrań. Biorąc pod uwagę problemy środowiskowe generowane przez przemysł modowy, pojawiły się nowe techniki i trendy, które pozwalają odpowiedzialnie tworzyć niesamowite i niepowtarzalne ubrania. Na tych warsztatach będzie możliwe zapoznanie się z nowymi możliwościami ponownego wykorzystania ubrań, odkrycia jak w kreatywny sposób przekształcić zapomniane elementy garderoby i oderwać się od konwencjonalnych rozwiązań.
O źródłach kreatywności opowie Katka Michalak – artystka wizualna i reżyserka. „Inspiracje w codzienności: jak znaleźć źródła kreatywności w otaczającym świecie” to pierwsza propozycja dla osób pragnących odkrywać swój potencjał we wszystkim, co nas otacza. Drugą odsłoną wykładu będzie „Kreatywność jako źródło duchowego rozwoju: odkrywanie wewnętrznej mądrości poprzez ekspresję artystyczną” – ten aspekt pozwoli skupić się na roli twórczości w naszym rozwoju duchowym i tym jak poprzez sztukę i ekspresję artystyczną możemy odkrywać głębsze warstwy naszej świadomości i zrozumienia siebie.
W ramach Strefy Sztuki odbędą się również Warsztaty Art Journalingu z Martą Urbaniak-Piotrowską, pisarką, dziennikarką i autorką powieści dla kobiet. Warsztat „Wydobądź swój twórczy potencjał poprzez prowadzenie dziennika” będzie opierał się na pracy z artystycznym dziennikiem i ćwiczeniami, które pomogą nam lepiej wyrazić siebie, połączyć się z podświadomością, intuicją i wewnętrzną mądrością, rozpoznać i ukoić emocje oraz odnaleźć inspirację do pracy – zwłaszcza wtedy gdy dopadnie nas twórcza blokada.
W programie znajdzie się również poetyckie show połączone z elementami stand-up comedy z muzyką a jego bohaterem będzie charyzmatyczny Kuba Przybyłowski – polski poeta i slamer.
Wystawy
Strefa Sztuki to również przestrzeń wystawiennicza. Piękna stara stodoła zamieni się na czas festiwalu w galerię sztuki.
„Dotknij ziemi – dotknij wiatru” to wystawa w estetyce i filozofii wabi-sabi, która będzie tu sposobem myślenia o świecie, w którym radość życia i miłość do niego równoważona jest świadomością jego przemijalności. Kontakt z przedmiotem posiadającym cechę wabi-sabi ma prowadzić do duchowego doświadczenia w obszarze pojęć – kluczy, takich jak: przemijanie, ulotność, nieperfekcyjność, nietrwałość, skromność, uczciwość, transformacja, spontaniczność, światło, cień i akceptacja cienia.
Przyjmując filozofię wabi-sabi możemy zmienić nasze postrzeganie świata. Wabi-sabi uczy akceptacji, pokazuje, że rysa lub pękniecie jest znacznie bardziej interesujące niż precyzja i sterylność. Uczy doceniać przedmioty, które się starzeją, ponieważ w nich zapisuje się prawda. Tkanina, papier, surowe drewno, będzie miało swoją historię uwidaczniającą zmiany, które można obserwować w miarę upływu czasu.
Wabi-sabi charakteryzuje się skromnością i szczerością polegającą na utrzymaniu lekkości i czystości formy, unikaniu perfekcji, a przede wszystkim na nie zacieraniu wszelkich naturalnie istniejących znamion, jako najwyższych jakości dzieł sztuki.
W wystawie weźmie udział ponad 20 artystów, różnych mediów; malarstwa, rzeźby, ceramiki, tkaniny artystycznej, grafiki i fotografii. Poza pracami powstałym z procesu twórczego człowieka, zobaczymy obiekty ready made stworzone przez czas i naturę.
„Jacek Gowik – Pejzaże”
Jacek Gowik jest jednym z ciekawszych artystów pokolenia, które kończyło warszawską Akademię Sztuk Pięknych w latach 80. Artysta osobny. Uczeń Jacka Sienickiego. Mocno osadzony w malarstwie fakturowym o niewątpliwych konotacjach malarstwa materii. Odrzuciwszy sugestie przedmiotowe, skupił się na specyficznym obszarze inspiracji, jakim jest świat przyrody. Jego prace to „pejzaże” – konsekwentnie realizowany, intuicyjny, pogłębiony i niedosłowny sposób obrazowania świata. Poruszając się w obszarze pojęcia „pejzażu” zwłaszcza nieprzedstawiajacego – abstrakcyjnego, należy nawiązać do pojęcia „pejzażu wewnętrznego” czy „pejzażu metafizycznego”
rozszerzonego w języku krytyki artystycznej do pojęcia semantycznego, mającego odnosić się do doświadczenia psychicznego. Każdy z obrazów artysty jest niewątpliwie zapisem stanów wewnętrznych, wywiezionym z wyobraźni i intuicji. Jacek Gowik pracuje długimi, spójnymi seriami, stosując nieznaczne odstępstwa kompozycyjne, kolorystyczne i fakturalne. Nakłada farbę gęsto, wielowarstwowo, zdrapuje ją i przeciera, swobodnie balansując jednocześnie pomiędzy nasyceniem barw i rozmaitymi nastrojami, które stają się organiczną właściwością jego malarstwa.
Ekspozycja prac artysty będzie zbiorem pejzaży – prac powstałych na przestrzeni ostatniej dekady.
„Marta Zielińska – Białe obrazy”
Monochromatyczne, minimalistyczne, konceptualne i białe. Ekspozycja składa się z serii białych obrazów o reliefowej strukturze. Biel jako kolor „fundamentalny”, kolor z których wywodzą się wszystkie inne barwy, kolor nierozszczepionego światła, więc jako kolor, który wszystko w sobie zawiera.
W świecie przepełnionym barwami, którymi codziennie jesteśmy stymulowani, biel jest wytchnieniem, odpoczynkiem, ciszą. Biel zawiera w sobie wszystko. Jej symbolika jest wieloznaczna, utożsamiana ze światłem, czystością, odnową życia duchowego, początkiem. Jest opozycją chaosu.
Użyta w różnych walorach biel, nie jest w tym przypadku jedynie syntezą, ile prostotą formy. Głównie jednak wyciszeniem i sprzeciwem wobec nadmiaru, który zewsząd nas atakuje, też w języku wypowiedzi artystycznej.
Wassilij Kandinsky w swej książce „O duchowości w sztuce” określa biel jako „ogromne milczenie” i porównuje on ją do bezdźwięku, na podobieństwo pauzy w muzyce, która nie jest bezcelowa, czy pozbawiona treści: „biel dźwięczy jak cisza, która nieoczekiwanie może stać się wymowna”.
Obraz jest tu nośnikiem transcendentalnych znaczeń i synonimem Wszechbytu, nie jest kresem tworzenia, a pewną szczególną wartością do wytwarzania interpretacji – tworem otwartym. I przede wszystkim wytchnieniem.
Beata Szafirowicz – Transpozycja
Jolanta Herma-Pasinska – Doświadczenie
Anna Milczaowska-Nula – kula księżycowa
Anna Hlebowicz – Pożegnanie
Anna Trojanowska – Pewność wsteczna
(Część z prezentowanych obiektów będzie dostępna do nabycia po zakończeniu festiwalu)
—
Festiwal Wibracje to 6-dniowe wydarzenie, którego misją jest promowanie dobrostanu psychoofizycznego. Osią festiwalu są wykłady i warsztaty, które inspirują do zmian, rozbudzają ciekawość i poszerzają nasze horyzonty. Wszystko to w atmosferze słonecznego lata, natury oraz dobrej muzyki z całego świata.
16-21 lipca 2024, Radotki k. Płocka
Wszystkie zajęcia z 11 stref tematycznych są w cenie jednego biletu. Dołącz teraz: BILETY
Redakcja;13:16; 10.5.2024