O zmianie i na temat zmiany powiedziano już naprawdę wiele, a jednak nadal jest to jedno z największych wyzwań, przed którymi stoimy w życiu. 

ZMIANA

Jak to robić? Jak z tym żyć? Jak nauczyć się skutecznie zmieniać? Jak się w tym odnaleźć? Jak szukać sensu w zmienności? Jak zmieniać się w społeczności? Jak zmieniać społeczności?

MOVEON CAMP

Odpowiedzi na te pytania to rama, na której utkany jest MoveOn Camp – retreat wzmacniający. Wyjątkowe wydarzenie, które uczy, jak przechodzić przez proces zmiany, znajdując oparcie we własnym ciele. Niezależnie od tego, czego ona dotyczy. Czy jest chciana, czy narzucona. Czy dotyczy Ciebie, czy innych w Twoim życiu. To podróż do krainy „POMIĘDZY”, gdzie opada to co „stare”, gdzie „piękne” i „trudne”, miesza się ze sobą, aby stworzyć „nowe”. Gdzie budujemy swoją odporność i powiększamy zdolność do doświadczania radości, satysfakcji i przeżywania swojego życia. 

 

„WIERZYMY, ŻE RUCH MA POTENCJAŁ TRANSFORMACJI i UZDRAWIANIA”

 

W naszym ciele i w jego możliwości poruszania się, zaklęty jest potencjał wspierania nas w tych zwykłych oraz tych najtrudniejszych zmianach życiowych. Czasem chodzi o podjęcie decyzji, czasem o nową rolę w życiu lub wyjście z jakiejś roli, czasem o całkiem nowy kawałek tożsamości. Współczesny świat pędząc zaprasza do zgubienia się pomiędzy momentami przejścia w życiu, a nawet utknięcia w nich. Nie ma czasu zauważyć, że wraz z pójściem do pracy / posiadaniem dziecka / zmianą miejsca / odejściem z relacji / rozpoczęciem związku / zdobyciem tytułu / utratą kogoś / kolejnymi latami życia / decyzją o rozpoczęciu lub zaprzestaniu jakiegoś działania – zmieniam siebie i rzeczywistość wokoło. Łatwiej ignorować jest mechanizmy oporu – własnego i systemu. Złapać się na tęsknieniu za tym jak było i próbach przywrócenia w teraźniejszości, przeszłości. 

 

Historia uczy, że radziliśmy sobie z tym poprzez różne rytuały przejścia, ceremonie i gromadzenie się we wspólnym działaniu. W tych momentach dokonywała się zmiana dla nas i w społeczności. MoveOn Camp jest wspólnym przeżyciem rytuału przejścia – procesu liminalnego. 108 uczestników wejdzie na ścieżkę zmiany, przy wsparciu i nawigacji grupy współpracujących ze sobą nauczycieli. Każdy warsztat i spotkanie jest zaplanowane jako element procesu w oparciu o różne metody pracy z ciałem i jego świadomością.. Nie ma przypadków, za to jest mnóstwo miejsca na doświadczanie, zabawę, twórczość i wspólny ruch.

Przejście przez próg

 

Liminalność jest pojęciem z zakresu antropologii, które mówi o stanie przejściowym, pomiędzy dwoma różnymi etapami/punktami w życiu jednostki lub grupy. Wywodzi się z łacińskiego słowa limen, które oznacza „próg”. Stan liminalny to zatem „stan na progu”, moment zawieszenia, kiedy nie znajduję się już w poprzednim stanie, ale jeszcze nie osiągnęł_m nowego.

 

Jako pierwszy pojęcie to wprowadził Arnold van Gennep w swojej pracy „Les Rites de Passage” (Rytuały Przejścia) z 1909 roku. Potem zgłębiał je i rozszerzył antropolog Victor Turner, dodając kontekst społeczny, kulturowy oraz znaczenie liminalności w procesach transformacyjnych. Współczesna badaczka Gisela Wendling poszerzyła koncepcję liminalności, kierując się ku pogłębianiu rozumienia stanu „pomiędzy” i wykorzystywaniu go do kreatywności i tworzenia innowacji (w organizacjach i w społecznościach). Właśnie na jej badaniach i rozumieniu modelu zmiany „The Liminal Pathways Change Framework” oparty jest program MoveOn Camp. Gisela jest też w grupie nawigatorów zmiany, którzy będą prowadzić uczestników i wspierać proces.

 

Proces zmiany

Przejdziemy w ciągu 4 wspólnych dni przez 3 fazy ścieżki liminalnej: 

  • Fazę separacji (przebudzenia): Oddzielenie od poprzedniego stanu. Stare ja. Stara struktura. Odłączenie od znanej roli społecznej.
  • Fazę liminalną (kocioł alchemiczny): Przebywanie w stanie zawieszenia, poza strukturą. Miejsce, gdzie wszystko się miesza. Doświadczamy równocześnie głębokiej wrażliwości, niepewności, inspiracji i intuicji. Potrzebujemy trzymania przestrzeni i świadków naszej zmiany.
  • Fazę reintegracji (postliminalna): Wprowadzenie do nowego stanu. Zebranie skarbów i odkryć. Nowa struktura. Ponowne włączenie w społeczność.

 

Doświadczymy w nim dwóch ważnych sił PROCESU WEWNĘTRZNEGO (OSOBISTEGO) i ZEWNĘTRZNEGO WSPARCIA (PROCESU GRUPY). To te dwie siły jak nitki DNA przeplatają się w modelu Wendling. Ich wspólna współpraca daje nam możliwość świadomej transformacji. 

MIEJSCE

Zewnętrznym wsparciem będzie też miejsce, w którym to się zadzieje. Ośrodek Dojo Stara Wieś – unikatowy na skalę światową obiekt, przeznaczonym do treningu i medytacji. Wzniesione na wzgórzu Dojo – miejsce warsztatów oraz dusza ośrodka, jest niczym świątynia, do której codziennie będziemy wspinać się, by budować kulturę żywego ciała i społeczność gotową na zmiany. W rozwoju i integracji sprzyjać nam będzie 60 hektarów przestrzeni tylko dla nas, i otoczenie lasu. Dojo leży w sercu malowniczego Przedborskiego Parku Krajobrazowego.

 

Jeżeli chcesz: 

  • poznać i doświadczyć głębokiego procesu zmiany; 
  • zdobyć umiejętność świadomego „przechodzenia przez próg”, by móc korzystać z niej w swoim życiu, ale też nawigować innych; 
  • doświadczyć zabawy, celebracji i poczucia przynależności w ruchu;
  • nauczyć się jak ciało może wspierać Cię w zmianie; 
  • dokonać własnych odkryć; 
  • wejść w świat innowacji, inspiracji i intuicji;
  • mieć możliwość bliskiego kontaktu z nauczycielami i wykładowcami;
  • zdobyć nowe znajomości;
  • poczuć atmosferę miejsca treningu i rozwoju mistrzów i mistrzyń; 
  • dostać i dać wsparcie; 

 

to dołącz do MoveOn Camp. Wśród nawigatorów zmiany przywitają Cię Anna Sierpowska, Wojciech Eichelberger, Ya’acov Darling Khan, dr Gisela Wendling, Grzegorz Pawłowski, Magdalena Polkowska, Aga Sokołowska, Hanna Jurczak, Marta Zinserling, Michał BABA Baciński, Nadia Szypiłow, Witold Dąbrowski, Marta Dratwa-Wasyłek, Beata Rutkowska, Katarzyna Lorkowska i … 

 

Organizację oraz  promocję wydarzenia zasilają MOVEMENT TRIBE i Festiwal WIBRACJE. 

 

Weź udział i przekroczmy razem próg zmiany. 

ZAPISZ SIĘ!

Unikatowy retreat! Liczba miejsc jest ograniczona.

MoveOn Camp 17-20 października 2024 

www.moveoncamp.pl 

FB: https://www.facebook.com/MoveOnCamp

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/1717402878748550

IG: @moveon_camp