Michał i Gulia to para doktorantów, którzy zorganizowali projekt badawczy 'Echoes of Ecologies’, w Ameryce Południowej. Podczas Festiwalu wyświetlą swój pierwszy film, „Yuyos”, który jest historią życia paragwajskiej rodziny Franco Gauto. Film jest dokumentacją ich wiedzy etnobiologicznej dotyczącej medycyny naturalnej. To także opowieść o całej społeczności, która sprzeciwia się wycince lasów. Po projekcji odbędzie się dyskusja dot. suwerenności żywnościowej, także w Polsce.
„Yuyos” to wszystkie dziko rosnące rośliny lub zioła. Niektóre yuyos mogą być toksyczne, a inne wspomagające zdrowie. W Colonia Luz Bella, w Paragwaju, dwóch badaczy zamieszkało z rodziną Franco Gauto, aby udokumentować ich wiedzę etnobotaniczną w odniesieniu do codziennego życia. Powstał z tego film etnograficzny, stworzony w celu odzyskania dziedzictwa medycyny naturalnej. Historia jednej rodziny zaangażowanej w agroekologię, tak naprawdę jest historią całej społeczności, która zmaga się z wycinką lasów.
Michal Krawczyk (Polska) i Giulia Lepori (Wlochy) to doktoranci w dziedzinie ‘Environmental Humanities’, odpowiednio z antropologii i literatury z Uniwersytetu Griffith (Brisbane, Australia). W 2016 zorganizowali niezależny projekt badawczy 'Echoes of Ecologies’, w Ameryce Południowej, który obejmował opowiadanie o praktykach ekorozwoju w ich trzy języcznym narracyjno-fotograficznym blogu. W 2017 roku wrócili do Paragwaju by udokumentować wiedzę etnobotaniczną poznanej tam rodziny, w celu stworzenia medium, które mogłoby przedstawić fragment tamtejszego życia w odniesieniu do kwestii globalnej. 'Yuyos’ to ich pierwszy film etnograficzny – niezależny i samodzielnie wyprodukowany.
Blog: www.echoesofecologies.noblogs.org
Dariusz Ślusarczyk & Renato González Pérez
Agnieszka Wiśniewska
Hubert Parchomiuk
Katarzyna Zawisza & Karolina Rudowska
Aleksander Brych
Tomasz Szymocha
Wiesława Kutera-Nowak i Natan Nowak/ Terrapia
Anna Paciorek
Mariola Madej & Aneta Marciniak
Natalia Lipecka