Do końca tury zostało: [waiting name="Wibracje 5.0"]

Maciej Borowiak

Temat: Samowystarczalny dom, jako odpowiedź na zmiany klimatyczne i demograficzne. Teoria i praktyka.

Zmiany klimatyczne zataczają coraz większe kręgi o dotykają coraz to nowych obszarów naszego codziennego życia. Możemy się spodziewać coraz większych anomalii pogodowych, tj. mroźnych zim, upalnych i suchych lat. Zmiany będą wpływać na jakość i komfort naszego życia. Czekają nas czasowe ograniczenia w dostawie energii elektrycznej ze względu na zamarzające linie wysokiego napięcia, czy wysychające rzeki, z których to elektrownie czerpią wodę do chłodzenia swoich generatorów podczas upalnych dni. Wszystko to będzie wpływać na wzrost kosztów mediów – prądu, wody a także śmieci.

O wykładzie na Festiwalu:

Czy możemy w polskim klimacie wybudować dom, który w zimie nie będzie tracił ciepła, a w lecie będzie chronił przed upałami? Czy możemy zbudować dom, który produkuje tyle energii elektrycznej ile na co dzień potrzebujemy? Czy możemy wybudować dom, który zapewni nam własną wodę, który nas także wyżywi i wszystko to w środku miasta?

Skończyłem właśnie budować drewniany dom, który ma docelowo być w pełni niezależnym i samowystarczalnym. Wiem, że jest to projekt na wiele lat, nazwałem go #domemBrewa i chcę sprawdzić możliwość jego realizacji w polskich warunkach klimatycznych.

Podczas spotkania porozmawiamy o zastosowanych systemach:

– fotowoltaice z magazynem energii i zasilaniem rezerwowym;

– rekuperacji, która pozwala na zarządzanie „świeżym” i „zużytym” powietrzem;

– ogrzewaniu elektrycznym;

– stacji ładowaniu pojazdów elektrycznych;

– systemie odbioru deszczówki;

– systemie inteligentnego domu, który ma zarządzać i monitorować wcześniej wymienione systemy;

Dom ma być 3xE, czyli ekonomia, ergonomia, ekologia

Ekonomia, prosta bryła, modułowe rozwiązanie.

Ergonomia, dom jest idealnie zaprojektowany pod rodzinę 2+2. Ani mniej, ani więcej.

Ekologia, dom ma docelowo być samowystarczalny, wykorzystujący gospodarkę obiegu zamkniętego.

O prelegencie:

Aktualnie współtworzę spółkę Brewa, która zajmuje się odnawialnymi źródłami energii a naszym mottem jest samowystarczalność w wygodny sposób.

Po pierwsze jestem przekonany, że każdy może być prosumentem, czyli jednocześnie konsumentem i producentem energii pozyskiwanej w oparciu o naturalne, odnawialne zasoby. Wierzę, że nowoczesne rozwiązania energetycznie pozytywnie wpłyną nie tylko na zasobność naszych portfeli, ale i na środowisko, w którym żyjemy.

Po drugie, Brewa jest budowana w oparciu o doświadczenia wyniesione z wielu branż w których pracowałem (bankowość, finanse, SEO, ecommerce, Mobile), i o autorską kulturę, organizacyjną – samozarządzania. Wierzę, że firma to ludzie a nie excel. Chcę udowodnić, że można budować zyskowne firmy bez planów sprzedażowych, negatywnej motywacji a w oparciu o zaufanie, transparentność i wspólne cele.

Jestem przekonany, że dzięki temu podejściu udało nam się odnotować w ostatnich 4 latach wzrost przychodu  przekraczający 800% i nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. Moimi doświadczeniami dzielę się między innymi na stronie www.maciejborowiak.pl.

 

www.linkedin.com/in/maciej-borowiak/
www.brewa.pl

festiwal wibracje 2021

Dołącz do nas! Kup bilet