Warsztat dotyczyć będzie najnowszych odkryć naukowych z dziedziny psychosomatyki. Porozmawiamy o tym, dlaczego wciąż oddzielamy głowę od ciała i jak współczesna nauka pomaga w ich zespoleniu. Przedstawię fragment swojej autorskiej metody Nalu. Mindful Movement – metody opierającej się na najnowszych doniesieniach naukowych dotyczących psychofizjologii, która pozwala pogłębić świadomość ciała. Nalu to połączenie jogi, mindfulness oraz ruchu intuicyjnego zsynchronizowanego z oddechem.
Obraz ciała jest wielowymiarowym konstruktem, na który składają się komponenty poznawcze, afektywne i behawioralne. Dysfunkcja jednego z nich może prowadzić do zaburzeń odżywiania, zaburzeń lękowych oraz depresji. Z licznych danych wynika, że zaburzenia te rozprzestrzeniają się, przyczyniając się tym samym do ich swoistej globalizacji, co stanowi nie tylko poważny problem medyczny, ale też społeczny i ekonomiczny.
W jaki sposób wyjaśnić fakt, że w obliczu trudnych przeżyć część osób drastycznie ogranicza spożywanie posiłków? Czym wytłumaczyć silne predyspozycje na wpływ kultury masowej w zakresie kreowania swojego wizerunku kosztem zdrowia, a często nawet i życia?
Warsztat odbędzie się w Strefie Umysłu w piątek w godzinach 12:00 – 13:30.
Doktorantka w Katedrze Psychologii Klinicznej, Rozwoju i Edukacji UWM, koordynatorka uniwersyteckiego Laboratorium Psychofizjologii, specjalistka w dziedzinie technik pracy z ciałem, autorka metody „Nalu. Mindful Movement”. Jej rozprawa doktorska dotyczy metod terapeutycznych zorientowanych na ciało w profilaktyce zaburzeń odżywiania.