Każde duże wydarzenie wywiera wpływ na otoczenie, między innymi produkując dużą ilość odpadów. Aspiracją Festiwalu Wibracje jest nie tylko generowanie mniejszej ilości śmieci, ale także promowanie harmonijnych i odpowiedzialnych relacji z naturą (i ze sobą) oraz szerzenie świadomości ekologicznej.
Akcja „Zielone Wibracje” trwa już 4. rok. Jej celem jest wypracowanie i wdrożenie rozwiązań, które zminimalizują negatywny wpływ Festiwalu na środowisko – zarówno lokalnie, jak i na całym świecie. Dotychczas udało się już bardzo wiele: mamy opracowany komplet metod w różnych obszarach organizacji i przebiegu wydarzenia obniżających szkodliwy wpływ na ekosystem.
W tym roku zrobiliśmy kolejny krok – zaprosiliśmy do współpracy międzynarodowy projekt Ethy, które zostało naszym Eko Partnerem.
Ethy to nagradzany projekt ekologiczny, łączący ludzi na całym świecie. Ethy wskazuje, jak łatwo wyrobić świadome nawyki oraz wspólnie z konsumentami głosuje portfelem i codzienną postawą tak, aby świat był lepszym miejscem dla wszystkich jego mieszkańców i kolejnych pokoleń. Eko mapa świata Ethy Maps oraz holistyczna edukacja ekologiczna Ethy Life to dwie przestrzenie, które w jednym miejscu łączą odpowiedzi na pytanie:
“co mam robić, by pomóc naprawiać świat, jednocześnie ułatwiając sobie życie?”
1. Lokalność – współpracujemy z lokalnymi dostawcami i firmami.
2. Odpady (segregacja i less waste) – ograniczamy ilość odpadów poprzez używanie wielorazowych toreb (strefa targowa), promujemy używanie wielorazowych naczyń (do nabycia w punkcie sprzedażowym Ethy), namawiamy do niedrukowania biletów (są też elektroniczne). Segregujemy śmieci (przygotowane kosze).
3. Minimalizowanie i optymalizacja wykorzystania energii – promujemy wspólne przejazdy – na fejsbukowej grupie festiwalu zachęcamy do umawiania się na wspólne przejazdy. Pod bramy festiwalu dojeżdża też autobus miejski (Warszawa-Białobrzegi). Firma Dobry Prąd buduje dla uczestników fotowoltaiczny punkt do ładowania drobnych urządzeń elektronicznych.
4. Edukacja ekologiczna – w programie Wibracji znajdziecie wykłady promujące ekologiczny styl życia, naturalne budownictwo, także wykłady dotyczące diety roślinnej i korzystania z dobrodziejstw roślin, medycyny naturalnej.
Ethy opracowało ekologiczny, festiwalowy przewodnik dla naszych uczestników. To doskonałe narzędzie, które pomoże każdemu zadbać o własną przestrzeń podczas Festiwalu – tym samym dbając o środowisko (tutaj go znajdziesz LINK).
W Strefie Rękodzieło znajdzie się namiot Ethy, w którym będą odbywały się warsztaty upcyklingu/recyklingu. Nauczycie się m.in. jak ponownie wykorzystać korki po winie czy stare t-shirty (koniecznie weźcie ze sobą wszystkie dzianiny, z których już nie korzystanie – znajdziemy dla nich drugie życie!)
5. Strefa Jedzeniowa – tworzymy wegetariańską strefę jedzeniową z produktami wysokiej jakości. Znajdziecie tu też ujęcie wody pitnej (zaznaczone na mapce).
6. Strefa wystawiennicza – objęta akcją „less plastic” oraz „kupuj odpowiedzialnie”, czyli tylko to, co potrzebujesz.
W czasach, gdy wszystko przenosi się do sieci, my promujemy życie „pozainternetowe”. To spotkania w cztery oczy tworzą głębokie relacje i doświadczenie wspólnoty, a kontakt z naturą jest niezastąpionym lekarstwem.
Poza tym…czy wiesz, że każda sekunda w Internecie powoduje emisję CO2? Tylko Facebook w 2016 roku wyemitował 718 tys. ton CO2 do atmosfery. Internet zużywa 10% światowego zapotrzebowania na prąd! Na temat wpływu niebieskiego światła na produkcję melatoniny, rozpisywać się już nie będziemy, bo sami wiecie.
Namawiamy naszych uczestników, żeby nie korzystali z telefonów podczas festiwalu – dla siebie, dla otoczenia, dla flow wydarzenia – zróbmy sobie cyfrowy detoks.
Dziękujemy za dotychczasową współpracę naszym uczestnikom, którzy świecą przykładem dobrych, ekologicznych praktyk. Cieszy nas również, że projekt zasilają wspaniałe inicjatywy jak Ethy.
Autorki tekstu:
Magdalena Ballada – organizatorka Festiwalu Wibracje oraz festiwalu pracy z ciałem MoveOn Camp. Astrologiczny bliźniak o milionie zainteresowań. Hobbystka zdrowego stylu życia. Ze wszystkich funkcji czasu najbardziej lubi ruch. Kocha psy, ale ma kota.
Julia Mafalda -założycielka międzynarodowego projektu Ethy, w skład którego wchodzą: Ethy Maps – pierwsza eko-mapa świata z bazą miejsc przyjaznych człowiekowi i środowisku, oraz Ethy Life – źródło wiedzy o życiu bliżej siebie i natury. Fotografka i filmowiec, dziennikarka, podróżniczka, z wykształcenia magister filologii włoskiej, członkini Studium Edukacji Ekologicznej i Profilaktyki Zdrowia. Nazywana leśną wróżką od zapachów, na co dzień obcuje z różnymi formami naturoterapii, skupiając się na aromatach roślinnych, które lubi łączyć ze światem kolorów, dźwięków i wyobraźni. Prowadzi wykłady i warsztaty o życiu „less waste”, jak i warsztaty równowagi emocjonalnej i mentalnej, wykorzystując moc zmysłów zewnętrznych i wewnętrznych. Od niedawna prowadzi bezpłatną grupę edukacyjną ~ESSENSUAL ACADEMY~.
www.ethymaps.com
www.ethy.life
www.juliamafalda.com