Sprzedaż biletów kończy się za

Mestosław & Adam Stasiak

Temat: Prawo dotyczące substancji psychoaktywnych w Polsce i na świecie

W wykładzie omówimy historię wojny z narkotykami na świecie i w Polsce oraz szczegółowo przybliżymy obecny stan prawny dotyczący substancji psychoaktywnych w Polsce. Wyjaśnimy jakie kary grożą za ich posiadanie oraz jakie zmiany zostały wprowadzone względem nowych substancji psychoaktywnych w nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w sierpniu 2018 r. Skupimy się na wyjaśnieniu i omówieniu przesłanek, które użytkownik substancji psychoaktywnych powinien spełnić w sytuacji, kiedy zostanie złapany przez policję na posiadaniu substancji psychoaktywnych, aby postępowanie w tej sprawie mogło zostać umorzone również przed wydaniem postępowania o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia.

 

Przedstawimy jak wygląda obecna praktyka sędziów i prokuratorów w takich sprawach oraz wyjaśnimy czym jest nieznaczna, a czym znaczna ilość substancji psychoaktywnych. Omówimy również, jakie przepisy chronią osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych przed trafieniem do więzienia.

Wyjaśnimy czym jest prohibicja, dekryminalizacja i legalizacja oraz czym te podejścia różnią się od siebie. Pokażemy jakie są najnowsze światowe trendy oraz najciekawsze przykłady racjonalnego prawa narkotykowego z różnych części świata oraz ich efekty dla użytkowników i danych społeczeństw.

Zapraszamy na stoisko Fundacji Polska Sieć Polityki Narkotykowej, na którym zaprezentujemy działania realizowane w ramach Ogólnopolskiej Kampanii „Krzywo Weszło – Zmień Ustawienia”. Stoisko będzie dostępne dla uczestników Wydarzenia  w sobotę w wyznaczony i oznaczonym miejscu.
Naszym celem jest stworzenie przestrzeni na rozmowy z uczestnikami o wszystkim co dla nich ważne, co wpływa na ich wybory w atmosferze wzajemnej akceptacji  i szacunku. „Krzywo weszło – zmień ustawienia”  to ogólnopolska kampania społeczna adresowana do młodych ludzi w wieku 16-20 lat oraz ich rodziców. Chcemy promować  zdrowe postawy życiowe oraz edukować na temat szkodliwej dla zdrowia substancji będącej  tzw. dopalaczem. Ponadto uczestnicy będą mogli przetestować prostą grę internetową zaprojektowaną na potrzeby kampanii,  wziąć udział w konkursach i quizach wiedzy- dla wszystkich uczestników zabawy przewidujemy nagrody w postaci  festiwalowych gadżetów!

O prowadzących:

Adam Stasiak – prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy magisterskiej zajmował się konstytucyjnością karalności substancji psychoaktywnych na własny użytek. W Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej działał w programie Rzecznika Praw Osób Uzależnionych, konferencjach nt. prawa narkotykowego jak i Centrum Wolontariatu. Realizuje projekt European Drug Policy Initiative z ramienia PSPN we współpracy z węgierską organizacją Rights Reporter Foundation.

 

Mestosław – Absolwent Europeistyki oraz Studium Pedagogicznego na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił pracę magisterską dotycząca polityk narkotykowych w Unii Europejskiej. Z Polską Siecią Polityki Narkotykowej związany od lutego 2018 roku. W Fundacji zajmuje się promocją, strategią oraz współorganizacją projektów z zakresu redukcji szkód oraz profilaktyki. Szczególnie interesuje się nowymi mediami, kampaniami społecznymi, praktycznymi aspektami redukcji szkód oraz badaniami na temat zastosowań substancji psychodelicznych w medycynie. Od stycznia 2017 roku tworzy edukacyjny kanał „Wiem co ćpiem” na YouTube, który subskrybuje ponad 112 000 osób. Celem kanału jest minimalizacja szkód jakie mogą wynikać z użytkowania substancji psychoaktywnych, przeciwdziałanie uzależnieniom oraz wspieranie racjonalnej polityki narkotykowej opartej na sprawdzonych na świecie rozwiązaniach.

 

 

Misją Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej jest inicjowanie i wspieranie działań mających na celu zmianę w podejściu do problemu narkotyków, zarówno w polskim prawie jak i w świadomości społecznej. Odwołując się do Praw Człowieka,  Sieć przeciwdziała stygmatyzacji i dyskryminacji osób używających narkotyki, osób sięgających po nie z powodu uzależnienia, jak i okazjonalnie. www.politykanarkotykowa.pl

Sprawdź pozostałych prelegentów festiwalu:

Katarina Hellström
Samia Grabowska
Dr Saurabh Pardeshi
Karolina Grabowska & Helena Pomeroy
Dominica Roszko
Jarosław Stadnik
Alicja Sonia Bednarek
Stowarzyszenie „Rodzice Razem”
Ewa Tracz
Marian Jeżewski

Dołącz do nas! Kup bilet