W wykładzie omówimy historię wojny z narkotykami na świecie i w Polsce oraz szczegółowo przybliżymy obecny stan prawny dotyczący substancji psychoaktywnych w Polsce. Wyjaśnimy jakie kary grożą za ich posiadanie oraz jakie zmiany zostały wprowadzone względem nowych substancji psychoaktywnych w nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w sierpniu 2018 r. Skupimy się na wyjaśnieniu i omówieniu przesłanek, które użytkownik substancji psychoaktywnych powinien spełnić w sytuacji, kiedy zostanie złapany przez policję na posiadaniu substancji psychoaktywnych, aby postępowanie w tej sprawie mogło zostać umorzone również przed wydaniem postępowania o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia.
Przedstawimy jak wygląda obecna praktyka sędziów i prokuratorów w takich sprawach oraz wyjaśnimy czym jest nieznaczna, a czym znaczna ilość substancji psychoaktywnych. Omówimy również, jakie przepisy chronią osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych przed trafieniem do więzienia.
Wyjaśnimy czym jest prohibicja, dekryminalizacja i legalizacja oraz czym te podejścia różnią się od siebie. Pokażemy jakie są najnowsze światowe trendy oraz najciekawsze przykłady racjonalnego prawa narkotykowego z różnych części świata oraz ich efekty dla użytkowników i danych społeczeństw.
Adam Stasiak – prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy magisterskiej zajmował się konstytucyjnością karalności substancji psychoaktywnych na własny użytek. W Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej działał w programie Rzecznika Praw Osób Uzależnionych, konferencjach nt. prawa narkotykowego jak i Centrum Wolontariatu. Realizuje projekt European Drug Policy Initiative z ramienia PSPN we współpracy z węgierską organizacją Rights Reporter Foundation.
Mestosław – Absolwent Europeistyki oraz Studium Pedagogicznego na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił pracę magisterską dotycząca polityk narkotykowych w Unii Europejskiej. Z Polską Siecią Polityki Narkotykowej związany od lutego 2018 roku. W Fundacji zajmuje się promocją, strategią oraz współorganizacją projektów z zakresu redukcji szkód oraz profilaktyki. Szczególnie interesuje się nowymi mediami, kampaniami społecznymi, praktycznymi aspektami redukcji szkód oraz badaniami na temat zastosowań substancji psychodelicznych w medycynie. Od stycznia 2017 roku tworzy edukacyjny kanał „Wiem co ćpiem” na YouTube, który subskrybuje ponad 112 000 osób. Celem kanału jest minimalizacja szkód jakie mogą wynikać z użytkowania substancji psychoaktywnych, przeciwdziałanie uzależnieniom oraz wspieranie racjonalnej polityki narkotykowej opartej na sprawdzonych na świecie rozwiązaniach.
Misją Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej jest inicjowanie i wspieranie działań mających na celu zmianę w podejściu do problemu narkotyków, zarówno w polskim prawie jak i w świadomości społecznej. Odwołując się do Praw Człowieka, Sieć przeciwdziała stygmatyzacji i dyskryminacji osób używających narkotyki, osób sięgających po nie z powodu uzależnienia, jak i okazjonalnie. www.politykanarkotykowa.pl
Katarina Hellström
Samia Grabowska
Dr Saurabh Pardeshi
Karolina Grabowska & Helena Pomeroy
Dominica Roszko
Jarosław Stadnik
Alicja Sonia Bednarek
Stowarzyszenie „Rodzice Razem”
Ewa Tracz
Marian Jeżewski