Novalima to projekt założony przez czwórkę przyjaciół z Limy, których połączyła wspólna pasja do tradycyjnej muzyki afroperuwiańskiej i globalnej kultury DJ-skiej. Zespół łączy przeszłość z przyszłością, tradycję z nowoczesnością, tworząc wyjątkowy muzyczny pomost między pokoleniami i kulturami.
Początki Novalimy były skromne – członkowie zespołu wymieniali się pomysłami na utwory przez internet, mieszkając w różnych częściach świata. Po wydaniu albumu Afro założyciele wrócili do Limy, zapraszając najlepszych afroperuwiańskich muzyków do współpracy, co przekształciło Novalimę w pełnoprawny zespół i umożliwiło intensywną działalność koncertową na całym świecie.
W 2009 roku album Coba Coba, wydany przez prestiżową wytwórnię Cumbancha, rozszerzył muzyczne horyzonty Novalimy, sięgając po inspiracje z afrykańskiej diaspory i łącząc afroperuwiańskie brzmienia z reggae, dubem, salsą, hip-hopem, afrobeatem i kubańskim son. Równocześnie wydano album Coba Coba Remixed, na którym swoje wersje utworów Novalimy stworzyli topowi DJ-e i producenci, tacy jak Da Lata, Zeb, Faze Action, Seiji, Boozoo Bajou i Haaksman. Teledysk do utworu „Coba Guarango” w ciągu 24 godzin zebrał ponad 100 tysięcy wyświetleń na stronie głównej YouTube.
Po dwóch latach intensywnego koncertowania zespół powrócił do studia w Limie, gdzie nagrał album Karimba. Wprowadził on nowe tradycyjne rytmy, takie jak Panalivio, Zamacueca, Ingá i Tondero, zachowując jednocześnie charakterystyczne afro-dubowe brzmienie. Dzięki ugruntowanej pozycji w Peru, Novalima mogła współpracować z czołowymi tradycyjnymi muzykami, w tym wokalistami Pepe Vásquezem, Rositą Guzmán i Sofíą Buitrón oraz gitarzystami Roberto Arguedasem i Félixem Casaverde (byłym gitarzystą Chabuki Granda). Album Karimba, wydany przez ESL Music (Thievery Corporation), zdobył uznanie m.in. NPR, Giant Step i Nat Geo Music, osiągnął pierwsze miejsce na liście iTunes World Music oraz znalazł się w Top 10 Billboard World Music Chart.
W 2015 roku ukazał się album Planetario, wydany przez Wonderwheel Recordings. Powstał on częściowo w Bogocie, gdzie członkowie La-33, w tym Sidestepper, Eka Muñoz, Pernett i La Mamba Negra, zaprosili Novalimę do wspólnych sesji nagraniowych, wzbogacając jej brzmienie o kolumbijskie wpływy.
Po rocznej przerwie od tras koncertowych w 2017 roku, Novalima wróciła do studia, aby eksperymentować z nowymi dźwiękami Peru. Na albumie Ch’usay (Quechua: „Podróż”), wydanym we wrześniu 2018 roku, zespół poszerzył swoje muzyczne spektrum o starożytne brzmienia, języki i instrumenty z Andów i Amazonii. Współpracując z nową generacją peruwiańskich artystów, Novalima stworzyła jeszcze bardziej wielowymiarowe brzmienie.
Podczas lockdownu w latach 2020-2021 zespół ponownie wrócił do studia, eksplorując afroperuwiańskie dziedzictwo w kontekście globalnym. Na nadchodzącym albumie Novalima łączy wpływy afrykańskich rytmów i instrumentów z reinterpretacjami dziedzictwa diaspory przez młodych artystów z różnych zakątków świata.
W tym roku Novalima świętuje swoje 20-lecie, wydając album La Danza nakładem wytwórni Six Degrees Records z San Francisco i wyruszając w międzynarodową trasę koncertową po Ameryce Północnej, Ameryce Łacińskiej i Europie.
Założona na progu ery internetu, Novalima przekształciła się w jedną z najbardziej innowacyjnych sił na światowej scenie muzycznej, zacierając granice między pozornie niepasującymi do siebie gatunkami i łącząc różne społeczności oraz pokolenia. Zespół stał się inspirującym ruchem, który zrewolucjonizował scenę muzyczną w Peru, przełamując bariery między mainstreamem a społecznością afroperuwiańską, która od wieków zmaga się z dyskryminacją i zanikiem własnej kultury.
Na przestrzeni lat Novalima zdobyła międzynarodowe uznanie w mediach takich jak NPR, The Guardian, Wall Street Journal, La Presse, Metro i Billboard. Ich koncerty na światowych festiwalach – m.in. Roskilde, WOMAD, NYC Central Park, Montreal Jazz Festival i Chicago Millennium Park – stały się legendarne. Zespół otrzymał również nominację do Latin Grammy za najlepszy album alternatywny i pojawił się w kultowym filmie Roberta Rodrigueza Machete.
Choć brzmienie Novalimy jest futurystyczne, jej korzenie sięgają setek lat wstecz. Afroperuwiańska muzyka powstała na skutek przybycia afrykańskich niewolników do Peru w XVI wieku. Ich rytmy stopniowo przenikały się z melodiami europejskimi i andyjskimi, tworząc unikalny muzyczny pejzaż, który przez wiele lat pozostawał na marginesie peruwiańskiej kultury popularnej.
Członkowie Novalimy – Ramón Pérez-Prieto, Grimaldo del Solar, Rafael Morales i Carlos Li Carrillo – zaczynali swoją muzyczną przygodę, wymieniając się pomysłami na utwory z różnych stron świata: Londynu, Barcelony, Hongkongu i Limy. Ich debiutancki album Novalima (2002) odniósł ogromny sukces, zdobywając status platynowej płyty w Peru.
Kolejny album, Afro (2006), przyniósł Novalimie międzynarodową sławę, łącząc tradycyjne afroperuwiańskie brzmienia z nowoczesną elektroniką. London Metro Evening Standard pisał: „Novalima z powodzeniem przenosi ducha i duszę peruwiańskiego bluesa w XXI wiek”. Album przez 10 tygodni zajmował pierwsze miejsce na amerykańskich listach Latin Alternative i New World Radio Charts.
Dziś Novalima to ikona muzycznego dialogu między przeszłością a przyszłością, między korzeniami a nowoczesnością, między tradycją a innowacją.