Novalima to projekt założony przez czwórkę przyjaciół z Limy, których połączyła wspólna pasja do tradycyjnej muzyki afroperuwiańskiej i globalnej kultury DJ-skiej. Zespół łączy przeszłość z przyszłością, tradycję z nowoczesnością, tworząc wyjątkowy muzyczny pomost między pokoleniami i kulturami.
Początki i rozwój zespołu
Początki Novalimy były skromne – członkowie zespołu wymieniali się pomysłami na utwory przez internet, mieszkając w różnych częściach świata. Po wydaniu albumu Afro założyciele wrócili do Limy, zapraszając najlepszych afroperuwiańskich muzyków do współpracy, co przekształciło Novalimę w pełnoprawny zespół i umożliwiło intensywną działalność koncertową na całym świecie.
Coba Coba – poszerzenie muzycznych horyzontów
W 2009 roku album Coba Coba, wydany przez prestiżową wytwórnię Cumbancha, rozszerzył muzyczne horyzonty Novalimy, sięgając po inspiracje z afrykańskiej diaspory i łącząc afroperuwiańskie brzmienia z reggae, dubem, salsą, hip-hopem, afrobeatem i kubańskim sonem. Równocześnie wydano album Coba Coba Remixed, na którym swoje wersje utworów Novalimy stworzyli topowi DJ-e i producenci, tacy jak Da Lata, Zeb, Faze Action, Seiji, Boozoo Bajou i Haaksman. Teledysk do utworu „Coba Guarango” w ciągu 24 godzin zebrał ponad 100 tysięcy wyświetleń na stronie głównej YouTube.
Karimba – tradycyjne rytmy i współpraca z muzykami z Peru
Po dwóch latach intensywnego koncertowania zespół powrócił do studia w Limie, gdzie nagrał album Karimba. Wprowadził on nowe tradycyjne rytmy, takie jak Panalivio, Zamacueca, Ingá i Tondero, zachowując jednocześnie charakterystyczne afro-dubowe brzmienie. Dzięki ugruntowanej pozycji w Peru, Novalima mogła współpracować z czołowymi tradycyjnymi muzykami, w tym wokalistami Pepe Vásquezem, Rositą Guzmán i Sofíą Buitrón oraz gitarzystami Roberto Arguedasem i Félixem Casaverde (byłym gitarzystą Chabuki Granda). Album Karimba, wydany przez ESL Music (Thievery Corporation), zdobył uznanie m.in. NPR, Giant Step i Nat Geo Music, osiągnął pierwsze miejsce na liście iTunes World Music oraz znalazł się w Top 10 Billboard World Music Chart.
Planetario – kolumbijskie wpływy
W 2015 roku ukazał się album Planetario, wydany przez Wonderwheel Recordings. Powstał on częściowo w Bogocie, gdzie członkowie La-33, w tym Sidestepper, Eka Muñoz, Pernett i La Mamba Negra, zaprosili Novalimę do wspólnych sesji nagraniowych, wzbogacając jej brzmienie o kolumbijskie wpływy.
Ch’usay – eksperymenty z nowymi dźwiękami
Po rocznej przerwie od tras koncertowych w 2017 roku, Novalima wróciła do studia, aby eksperymentować z nowymi dźwiękami Peru. Na albumie Ch’usay (Quechua: „Podróż”), wydanym we wrześniu 2018 roku, zespół poszerzył swoje muzyczne spektrum o starożytne brzmienia, języki i instrumenty z Andów i Amazonii. Współpracując z nową generacją peruwiańskich artystów, Novalima stworzyła jeszcze bardziej wielowymiarowe brzmienie.
Nowy album i 20-lecie zespołu
Podczas lockdownu w latach 2020-2021 zespół ponownie wrócił do studia, eksplorując afroperuwiańskie dziedzictwo w kontekście globalnym. Na nadchodzącym albumie Novalima łączy wpływy afrykańskich rytmów i instrumentów z reinterpretacjami dziedzictwa diaspory przez młodych artystów z różnych zakątków świata.
W tym roku Novalima świętuje swoje 20-lecie, wydając album La Danza nakładem wytwórni Six Degrees Records z San Francisco i wyruszając w międzynarodową trasę koncertową po Ameryce Północnej, Ameryce Łacińskiej i Europie