Sprzedaż biletów kończy się za

Marek Baliński

Temat: Tai Chi

Podczas Festiwalu poprowadzi warsztaty w Strefie Sztuk Wschodnich.

Tai chi jest jedyną w swoim rodzaju sztuką, która mieści w sobie zarazem sztukę walki, strategię, qigong i zasady medycyny chińskiej a to wszystko oparte jest na filozofii równowagi yin i yang. Powtarzanie tzw. „formy” (talu) jest podstawową praktykę we wszystkich stylach tai chi. Forma jest zbiorem ruchów wykonywanych ręcznie lub z jedną z wielu broni wg. ustalonej choreografii. Z jednej strony formy zawierają techniki walki (wiele zastosowań dla każdego ruchu) a z innej strony ruchy formy są ćwiczeniami qigong posiadającymi cechy gimnastyki leczniczej wpływającej na zdrowie m.in. poprzez równoważenie przepływu energii w meridianach i centrach energii.

Aby osiągnąć oba cele – swobodny przepływ energii i skuteczność ruchów w samoobronie praktykujący  dąży do realizacji poszczególnych jakości „ciała taiji” i opanowania zasad poruszania.

„Opanowanie choreografii jest tylko początkowym etapem, następnie przez lata codziennego powtarzania formy szlifowane są zasady i cechy, na których oparta jest koncepcja tai chi. W trakcie zajęć będę opowiadał o tych zasadach a przy okazji będziemy uczyli się choreografii krótkiej, osiemnasto-ruchowej formy stylu Chen taijiquan”

O warsztatach:

1. Jakości ciała Tai chi

Warsztat poświęcony będzie umiejętnościom, które ma za zadanie rozwinąć praktykujący tai chi w swoim ciele na różnych etapach praktyki. Umiejętności te to: song (rozluźnienie), chen (zatapianie ciężaru), ding (wyprostowanej postawy), peng (siły rozpierania w sześciu kierunkach), chansi (zwijania i rozwijania w powięziach). Jakości te łączą się ze stanami umysłu i przepływem energii.

2. Zasady poruszania sie w Tai Chi – Ruch Spiralny

Poza jakościami, które chcemy rozwinąć w naszym ciele tai chi jest o ruchu wykonywanym wedle konkretnych zasad. Skupimy się na tych najbardziej charakterystycznych t.j. ruch spiralny (zwijanie i rozwijanie); zasadą „5 łuków” (zginanie i rozginanie); gang i rou (twardość i miękkość).

3. Wstęp do pchających rąk

Aby rozumieć etap ćwiczeń „pchających rąk” w tai chi powinniśmy wcześniej przejść etap nauki ćwiczeń „rozwijania jedwabiu”. Będziemy ćwiczyli podstawowe ruchy solo i z partnerem. Aby móc dobrze ćwiczyć z partnerem rozwijamy umiejętności tzw. „klejenia się” do partnera. W trakcie warsztatu skupimy się na tym aspekcie – klejenia i podążania.

4. Chodzenie Tai Chi

Ponieważ główną cechą ruchu w tai chi jest ruch spiralny (zwijanie i rozwijanie powięzi) to również chodzenie oparte jest na tej jakości ruchu. Będziemy ćwiczyli ten sposób poruszania w krokach bocznych, w przód i tył oraz po okręgu.

ZHAN ZHUANG – MEDYTACJA STOJĄCA TAI CHI

Przybliżę uczestnikom koncepcję medytacji stojącej, opowiem o ustawieniu ciała, oddechu i stanie umysłu. W trakcie praktyki będę prowadził uczestników głosem tak aby mogli poczuć jakości ciała tai chi, oddechu i przepływu energii.

O prowadzącym:

Założyciel Akademii Chen Taijiquan, będącej oficjalną filią głównej szkoły rodziny Chen – Chenjiagou Taijiquan Xue Xiao. Praktykę taiji rozpoczął w wieku 14 lat od stylu Yang a w 1996 roku rozpoczął naukę stylu Chen. Nauczycielem jest od ok 35 lat. Doświadczenie posiada również w innych stylach m. in. karate, gongfu, aikido. W 2006 roku w ceremonii baishi w świątyni rodziny Chen w Chinach został przyjęty do grona „wewnętrznych” uczniów Grandmastera Chen Xiaowanga. Jest również uczniem Grandmastera Chen Xiaoxinga, mistrzów Chen Ziqianga i Wang Haijuna. Zaangażowany w rozwój stylu Chen taijiquan w Polsce prowadzi seminaria, pokazy, szkolenia i zaprasza najlepszych mistrzów do kraju. W 2007 roku uzyskał 5 stopień mistrzowski duan przyznany przez Chiński Związek Wushu. Uzyskał także państwowe uprawnienia trenera sportu wushu oraz stopień sędziowski. On sam oraz zawodnicy Akademii Chen Taijiquan byli wielokrotnie utytułowani złotymi medalami podczas Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Wushu w taijiquan. Posiada uprawnienia terapeuty różnych form leczenia wschodniego m.in. yumeiho, reiki, masażu.

Dołącz do nas! Kup bilet