Sprzedaż biletów kończy się za

Łukasz Chojnacki

Temat: G.I. Gurdżijew – nieznana droga do przebudzenia

O wykładzie:

Georgij Gurdżijew urodził się w Armenii około 1870 roku. Na swoje pytania: kim jestem? dlaczego tu jestem? nie znalazł odpowiedzi ani w religii, ani w nauce, ale podejrzewał, że prawda kryje się za tym, co pochodzi z przeszłości, w tradycjach religijnych i tych dziwnych mitach i legendach, których nauczył się od swojego ojca, tradycyjnego barda lub „aszoka”. Wraz z podobnie myślącymi towarzyszami wyruszył w świat w poszukiwaniu prawdy. Podróżował przez Azję i Afrykę, ucząc się wielu języków i zdobywając wiele praktycznych umiejętności.

W 1912 roku przywiózł do Moskwy nieznane nauczanie, które nie było ani religią, ani filozofią, ale praktyczną wiedzą, którą należy żyć. Nazwał to nauczanie „Czwartą Drogą”.

Aby podążać drogą, którą zaproponował, nie należy w nic wierzyć, dopóki nie zostanie to zweryfikowane przez bezpośrednie doświadczenie. To droga w życiu, na której – stopniowo, bo nie można tego zrobić od razu – wszystko musi zostać zakwestionowane: przekonania, założenia, postawy, całe spojrzenie na życie człowieka na Ziemi.

„Człowiek śpi”, powiedział Gurdżijew, „nie ma prawdziwej świadomości ani woli. Nie jest wolny; dla niego wszystko „się zdarza”. Może stać się świadomy i znaleźć swoje prawdziwe miejsce jako istota ludzka w stworzeniu, ale wymaga to głębokiej transformacji”. Gurdżijew wzywa nas do przebudzenia: „Możliwości człowieka są olbrzymie. Nie możesz nawet pojąć cienia tego, co człowiek jest w stanie osiągnąć. Ale niczego nie można osiągnąć we śnie”.

Podczas prelekcji członkowie Stowarzyszenia G.I. Gurdżijewa w Polsce podzielą się swoimi doświadczeniami z praktyki Pracy, będącej kontynuacją tradycji przekazanej przez bezpośrednich spadkobierców nauczania G.I. Gurdżijewa.

O prowadzącym:

Łukasz Chojnacki – związany ze Stowarzyszeniem Gurdżijewa w Polsce od 2009 roku. Głębokie zainteresowanie pytaniami o naturę ludzkich decyzji skłoniły go do podjęcia studiów na Wydziale Psychologii UW, w trakcie których studiował różne nurty, podejścia i paradygmaty w takich dziedzinach jak psychologia, psychoterapia oraz szeroko pojęte samopoznanie. Dopiero kompleksowe i przekonujące ujęcie tematu samopoznania Czwartej Drogi pozwoliło na podjęcie mniej rozproszonej i bardziej skoncentrowanej praktyki pracy wewnętrznej. Na co dzień przedsiębiorca z zacięciem technicznym i dydaktycznym. Prowadzi firmę zajmującą się metalami oraz wykłada historię metali w funkcji monetarnej. W obszarze jego zainteresowań znajdują się sport oraz badanie cykli historycznych.

Sprawdź pozostałych prowadzących:

Róża Urban

Artur Święch

Dołącz do nas! Kup bilet