Sprzedaż biletów kończy się za

Leszek Możdżer

Temat: koncert fortepianowy

Leszek Możdżer wystąpi na tegorocznym Festiwalu ponownie w towarzystwie dwóch fortepianów.

Tym razem będzie to klasyczny fortepian dwunastooktawowy oraz zupełnie niepowtarzalny jedyny na świecie instrument 10oktawowy stworzony na zamówienie artysty przez naukowców z PAN. Inspiracją dla budowy tego fortepianu była  chęć zwrócenia uwagi na matematykę, dzięki której możemy obliczać prawa fizyki oraz precyzyjnie przewidywać wyniki eksperymentów, możemy rozumieć świat.

Koncert artysty będzie przeplatany refleksjami nt. natury dźwięku, matematyki i rzeczywistości.

Czeka nas zatem wyjątkowe przeżycie na każdym poziomie: od estetycznych wrażeń muzycznych po refleksje filozoficzno-naukowe.

Pytanie o matematykę jest obecnie szczególnie na miejscu. Fizycy pracujący nad teorią unifikacji, czyli teorią, która połączyłaby mechanikę kwantową z teorią względności, od wielu lat nie postępują do przodu. Jedną z przyczyn są niedostatki w samej matematyce. Już od jakiegoś czasu pojawiają się głosy, że do stworzenia rzeczywiście nowej jakościowo teorii wszystkiego potrzebny jest nowy, lepszy język, nowa matematyka.

Fortepian dekafoniczny to zapewne pytanie artysty także o sam system dziesiętny, który jest tak powszechny, że zapominamy o tym, że wcale nie jest jedyny i może nie najlepszy. Nadal mamy wiele pozostałości systemy szóstkowego / dwunastkowego. Godzinę dzielimy na 60 minut, tę na 6 0sekund, a dobę na 24 godziny. Nadal wybrzmiewają też archaiczne pojęcia kopy (60 szt.)  czy tuzina (12 szt.). Standardowo fortepian ma 12 klawiszy w jednej oktawie. Standardowo; bo ten jedyny, którego posłuchamy na Wibracjach ma klawiszy 10.

Prof. Nurowski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w rozmowie z PAP tłumaczył, że Leszek Możdżer potrzebował wyliczenia, jak podzielić oktawę na 10 części w tzw. skali równomiernie temperowanej.

Naukowiec wyjaśnił dalej jak działa nasz mózg. Otóż rozpoznaje on melodię nie po konkretnych częstotliwościach dźwięków, jakie po sobie następują, ale raczej po stosunkach tych wibracji względem siebie. To dlatego można zacząć śpiewać piosenkę od dźwięku o częstotliwości, która nam pasuje, ale jeśli dobierzemy dalsze dźwięki w tych samych proporcjach, co w oryginale, odbiorcy rozpoznają melodię.

 

O artyście:

Wybitny pianista i kompozytor, dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”.

Jazzowa wyobraźnia, ciekawy zamysł improwizacji, subtelność chopinowskich etiud i mazurków, „komedowskie” inspiracje – tworzą w jego muzyce nową barwę dla jazzowej kameralistyki fortepianowej.

Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. Początkowo związany z „yassową” formacją Miłość i jej twórcami – nonkonformistami: Tymonem Tymańskim i Mikołajem Trzaską, potem pojawiał się w wielu konfiguracjach: od duetów z Davidem Friesenem (1995),Adamem Pierończykiem (1996) poprzez typowo jazzowe składy takie jak zespoły Emila Kowalskiego (1991), Eryka Kulma (1993), Zbigniewa Namysłowskiego (1992-96), Tomasza Stańko (1992), Buddy’ego de Franco (1995), Archie’go Sheppa (1996), Arthura Blytha (1997) aż po składy symfoniczne: Live in Holy City Michała Urbaniaka (1996), Itinerarium Rafała Augustyna, Fantasie Charlesa Foxa i własne kompozycje : Siedem miniatur na fortepian improwizujący i smyczki, Missa Gratiatoria, Preludium i Fuga, Opera Immanuel Kant czy ostatni koncert skomponowany dla Baroque Holland.

 

Rozległa dyskografia pianisty obejmuje ponad sto albumów zrealizowanych jako własne projekty lub we współpracy z wybitnymi artystami. Nagrywał i koncertował min z Davidem Gilmourem, Naną Vasconcelos, Marcusem Millerem, Johnem Scofieldem, Joe Lovano, Tan Dunem, Patem Metheny’m czy Adamem Makowiczem (Makowicz vs Możdżer: At The Carnegie Hall 2004). Album Impressions On Chopin (1999) wszedł już na stałe do swoistego kanonu nagrań inspirowanych twórczością genialnego polskiego kompozytora. Leszek Możdżer współpracował także z Janem A.P. Kaczmarkiem (nagrania do nagrodzonej Oscarem ścieżki dźwiękowej do filmu Finding Neverland oraz album Kaczmarek by Możdżer), kompozytorem Zbigniewem Preisnerem np. Requiem for my Friend, 10 łatwych utworów na fortepian.

Pianista najpełniej odnajduje się w projektach solowych Piano (2004), Komeda (2011) oraz w autorskim trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco. Album The Time nagrany w 2005 osiągnął status Diamentowej Płyty, kolejne albumy trio Between Us And The Light (2006), Live (2007), Polska (2013) osiągnęły status Podwójnej Platynowej Płyty. W 2017 roku nagrał płytę Earth Particles z Holland Baroque. Realizuje również wielkie projekty festiwalowe ( Enter Music Festival, Jazz Nad Odrą).

W 2012 został, jako pierwszy Polak, przewodniczącym jury międzynarodowego konkursu Montreux Jazz Piano Competition w Szwajcarii, który począwszy od 1999 odbywa się corocznie w ramach Montreux Jazz Festival i jest organizowany pod patronatem Quincy Jonesa.

Jest również autorem muzyki do przedstawień m.in. Wojciecha Kościelniaka (Sen nocy letniej, Scat, Bal w Operze wg Tuwima), Grzegorza Jarzyny (4.48 Psychosis, Schauspielhaus Düsseldorf, 2002), Andrzeja Domalika (Rewizor Gogola, Teatr Narodowy), Jana Englerta (Śluby Panieńskie Fredry), Michała Zadary (Operetka Gombrowicza, Teatr Capitol), Grzegorza Chrapkiewicza (Kotka na gorącym blaszanym dachu) i filmów m.in. Sylwestra Latkowskiego(Pub 700, Ostatnia wieczerza), Wiktora Grodeckiego (Nienasycenie wg Witkacego), Michale Boganim (Znieważona Ziemia), Artura Barona Więcka (Wszystkie Kobiety Mateusza), Bodo Koxa (Opera z Mydła).

W 2017 roku w Operze Wrocławskiej miała premierę opera Emmanuel Kant w reżyserii Jerzego Lacha z muzyką skomponowaną przez Leszka Możdżera.

Za muzykę do filmu Macieja Pieprzycy pt.: „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, Leszek Możdżer otrzymał nagrodę w kategorii Najlepsza Muzyka na 44 Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, Nagrodę Filmową Orły 2020, nagrodę za najlepszą Polską Ścieżkę Dźwiękową Roku 2019 przyznawaną przez 50 ekspertów muzycznych i filmowych w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, nagrodę 9 Festiwalu Filmowego Grand Prix Komeda oraz Fryderyka w kategorii Album Roku Muzyka Ilustracyjna. Sound track został wyróżniony również nagrodami: MocArty RMF Classic, Olśnienia Onetu, nominacją Bestsellery Empiku oraz Nagrodą Specjalną 34. edycji Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

 

Leszek Możdżer objawia się zatem jako twórca nowej stylistyki w muzyce jazzowej, gdzie brzmienie i klimat budowane są impresją oraz nastrojem i niepowtarzalnym autorskim stylem wykonawczym. Może właśnie dlatego pianista przyjmowany jest jako elokwentny twórca jazzu młodego pokolenia.

 

Dołącz do nas! Kup bilet