• Dubska

  Temat: Reggae Orkiestra

  Dubska to ośmioosobowa reggae orkiestra, która powstała w 1999 roku. Nazwa zespołu wywodzi się z fascynacji dwoma gatunkami muzyki jamajskiej „dub” i „ska”, która wymawiana po polsku może brzmieć niepoważnie.

  Pierwsze próby grupy odbywały się w kanciapie przy wioślarskim klubie sportowym w Bydgoszczy. Początek XXI wieku to także pierwsze koncerty na lokalnych scenach i rejestrowanie materiału demo w „Madżonga Studio”, czyli do dzisiaj istniejącym studiu nagrań założonym przez perkusistę zespołu Jarka Hejmanna. Skład grupy uformował się po dojściu wokalistów Marcina (Muchy) Muszyńskiego i Dymitra (Dymolla) Czabańskiego.
  W 2005 roku zespół wydał swoją pierwszą oficjalną płytę Dubska „Dubska. W następnych latach zespół nagrał kilkadziesiąt piosenek wydanych na kolejnych płytach i EP’kach, zagrał kilkaset koncertów zarówno na małych klubowych scenach jak i na dużych festiwalach (Przystanek Woodstock, Ostróda Reggae Festiwal, Afryka i inne). Poza Polską występowali także w Niemczech, Austrii, Czechach i Grecji.

  W 2007 roku nawiązali współpracę z Gerbertem Moralesem liderem legendarnej moskiewskiej formacji reggae Jah Division, która zaowocowała wspólną płytą „Dubska Division” oraz trasami koncertowymi w Rosji i w Polsce.

  Tytułowa piosenka z płyty „Avokado” przez wiele tygodni utrzymywała się na liście przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia, a w 2012 roku znalazła się na albumie „Perły z Listy Przebojów Programu Trzeciego”, wydanym z okazji 30-lecia listy. Innymi chętnie granymi przez rozgłośnie radiowe utworami były „Mama” oraz „ Biały-czarny” pochodzące z płyty „Loko-loko”.
  W 2014 roku utwór ,,Jedziemy tam (Ostróda)” stał się oficjalnym hymnem największego festiwalu reggae w Polsce „Ostróda Reggae Festiwal”.

  Członkowie grupy zawsze podkreślali swój związek z kulturą reggae, a ich piosenki są odzwierciedleniem tego stylu życia i myślenia. Czasem jednak muzycy wybierają się w podróże po innych gatunkach. Jedną z takich podróży była współpraca z warszawskim producentem Olo Mothashipp’em. Owocem tej kolaboracji jest płyta zespołu „Ulicami”, na której usłyszeć możemy mocne wpływy współczesnej elektroniki i alternatywnego popu. Album wydany został przez Agencję Wydawniczą Polskiego Radia w maju 2016 roku , a jednym z koncertów promujących wydawnictwo był występ w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. A. Osieckiej.

  W 2018 roku zespół wydał przekrojowy, dwupłytowy album „Bajki i legendy”, na który składają się utwory z lat 2001-2018. Materiał ten świetnie obrazuje muzyczną drogę zespołu, roots reggae, dub, ska czy lekki miraż z alternatywnymi dźwiękami.

  W 2019 roku Dubska celebruje swoje dwudziestolecie kolejną trasą koncertową.
  Aktualny skład zespołu:

  Dymitr Czabański – wokal, gitara
  Diana Rusinek – wokal
  Jarosław Hejmann – perkusja
  Artur Małecki – gitara basowa
  Tomasz Bartz – instrumenty klawiszowe
  Marcin Grzybowski – gitara
  Marek Szczepański – trąbka
  Krzysztof Błaszczak – puzon

  www.dubska.pl

  Dołącz do nas! Kup bilet