Stowarzyszenie „Rodzice Razem” zapraszają do strefy dziecka w czasie Festiwalu Wibracje, w której zajęcia będą inspirowane pedagogiką Marii Montessori. Strefa będzie funkcjonowała każdego dnia Festiwalu w godzinach 11.00 – 16.00 – w wyznaczonym do tego miejscu.

Strefa dziecka, czyli Latająca Wioska Rodzin, będzie podzielona na strefy:

Polana Montessori – na trawie będą miękkie kocyki, dywany, poduchy, parę niskich stolików z krzesełkami, rozbijemy małe przytulne namioty tipi, które będą chroniły dzieci przed słońcem i dadzą schronienie dla mam karmiących. Dla bobasków mamy specjalne zabawki sensoryczne z naturalnych tworzyw. Dla starszych dzieci (od 18 miesięcy do 10 lat) przygotujemy stanowiska do pracy w stylu montessoriańskim m.in. miejsce do przelewania wody, nawlekania, przesypywania ryżu, układania, obserwacji światła,  malowania itp.

Strefa kreatywnego działania – dla dzieci starszych 3-10 lat i opiekunów – na otwartej przestrzeni, z naturalnych tworzyw, tkanin i włóczek, będziemy robić łapacze snów, mobile, obrazy tkane roślinami. Ponadto będziemy szyć, ciąć, kleić i co komu w duszy zagra. Między drzewami, na rozpostartej  tekturze będziemy malować obraz inspirowany klimatem festiwalowym. W strefie znajdą się również duże naturalne krosna, tak, aby wspólnie wyplatać kilimy z leśnych skarbów. Będziemy robić również warsztaty dla rodzin z improwizowanego teatru – robienie prostych pacynek, kukiełek z gałganków, patyków, listków itp. z możliwością odegrania scenki.

Przestrzeń relaksu i relacji – strefa dzielenia się swoim czasem z innymi, strefa rozmów, wspólnego posiłku, czytania książek. W tej przestrzeni znajdą się hamaki, miękkie poduchy, dywany do siedzenia oraz otwarta biblioteczka plenerowa – zabierzemy ze sobą ciekawe książki dla rodziców i dzieci (pochodzą one z naszych zbiorów – biblioteczki Mammoteka).

Dla zainteresowanych proponujemy wykład połączony z dyskusją – Dziecko oczami Montessori – na wykładzie przybliżymy słuchaczom sylwetkę Marii Montessori, jej założenia pedagogiczne oraz opowiemy o ich praktycznym zastosowaniu. Plan wykładu:

→     Potrzeby dziecka a pedagogika M.Montessori

→     Zasady montessoriańskie w życiu, w domu

→     Słowa klucze:

Sposób uczenia się

Motywacja / stymulacja

Chłonny umysł

Fazy sensytywne

Przygotowanie umysłu

Wychowanie do pokoju

rodzicerazem.org

Przypominamy, że dzieci i młodzież do 15 r.ż wchodzą na Festiwal za free!