Sprzedaż biletów kończy się za

Prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko – Ochojska

Temat: Skąd się biorą traumy. Epigenetyka. Dziedzictwo i list do przyszłych pokoleń

Epigenetyka bada dziedziczenie pozagenowe. Badania dowodzą, że dziedziczymy nie tylko konkretne cechy w postaci koloru oczu, ale również ból, lęk i emocje. Wyniki badań epigenetycznych dowodzą także czegoś więcej – jesteśmy odpowiedzialni za to, co po nas odziedziczą nasze dzieci i wnuki i dlatego powinniśmy świadomie radzić sobie z własnymi lękami, emocjami i kształtować myśli. Jak to zrobić?

O wykładzie:

Człowiek obciążony jest wieloma stresami dnia codziennego, traumami i nowymi stresami związanymi z pandemią, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Dodatkowo, duży wpływ na zdrowie i samopoczucie mają skutki traum odziedziczone po rodzicach, a nawet po dziadkach i pradziadkach. Z wielu badań naukowych wiadomo, że przeżycia i doświadczenia wielu pokoleń, historia życia naszych przodków wpływa na nas znacząco.

Traumy przodków wywołały u nich zmiany funkcji genów, czym zajmuje się nowa dziedzina nauki – epigenetyka. Powstają wówczas predyspozycje do różnych chorób i zaburzeń, które mogą być dziedziczone przez kolejne pokolenia. Z jednej strony, dziedzicząc historię naszych przodków, jesteśmy bezradni ale z drugiej strony, świadomość tych zachodzących zjawisk może sprawić, że uda się rozpoznać  lęki, lepiej zrozumieć ich pochodzenie, a w konsekwencji lepiej sobie z nimi radzić.

Wyniki badań epigenetycznych dowodzą także czegoś więcej – jesteśmy odpowiedzialni za to, co po nas odziedziczą nasze dzieci i wnuki i dlatego powinniśmy świadomie radzić sobie z własnymi lękami, emocjami i kształtować myśli.

Równowagę burzy stres, czyli stan, na który składają się silne negatywne emocje oraz towarzyszące im zmiany fizjologiczne, biochemiczne, a nawet anatomiczne, przekraczające normalny poziom pobudzenia.

Brak kontroli nad stresem jest przyczyną hamowania układu odpornościowego i zmian w mózgu.

Skutkiem tych zmian są: bezsenność, zaburzenia emocjonalne i hormonalne, zaburzenia pamięci, lęk, agresja, depresja, zespół stresu pourazowego itd. Jeśli silne, negatywne emocje przynoszą tak złe skutki, to  naturalnym „lekiem” są emocje pozytywne. Jako remedium i sposób postępowania proponuję swój autorski „Model RAZ”. Abyśmy RAZ wzięli swoje życie w swoje ręce i RAZ je zmienili. R – oznacza radzenie sobie ze stresem, A – aktywność ruchową i Z – zdrowe odżywianie się. Nie jest to prosta zmiana stylu życiu, chociaż mogłoby się tak wydawać.

W większości propozycji stylu życia, nie mówi się w ogóle o radzeniu sobie ze stresem, a ja uważam, że to jest fundament wszelkich działań, prowadzący do harmonii i zdrowia. „Model RAZ” opiera się na naukowych badaniach potwierdzających, że jego stosowanie powoduje korzystne zmiany epigenetyczne. W ten sposób możemy pozbyć się bagażu skutków traum po naszych przodkach. Sami także lepiej radzimy sobie ze stresem na co dzień i co ważne – będziemy mogli przekazać kolejnym pokoleniom dziedzictwo ze znacznie mniejszymi obciążeniami.

O prelegentce:

Prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska jest lekarzem chorób wewnętrznych, neurofizjologiem, specjalistą zdrowia publicznego. Kieruje Katedrą i Zakładem Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.

Główny obszar jej zainteresowań naukowych to medyczne aspekty stresu. Zajmuje się badaniami wpływu stresu na zdrowie całego organizmu, głównie jednak na ośrodkowy układ nerwowy. Jako lekarz holistycznie postrzegający pacjenta zwraca uwagę na negatywne skutki stresu umożliwiające powstawanie i rozwój wielu chorób. Jako epidemiolog i specjalista zdrowia publicznego zajmuje się także negatywnymi dla zdrowia skutkami stresu w wymiarze społecznym, w tym epigenetycznym dziedziczeniem skutków traumy. W licznych wykładach prowadzonych także poza macierzystą uczelnią popularyzuje najnowszy, światowy dorobek badawczy, łącząc go z propozycjami profilaktyki i terapii. Jako pierwsza w polskiej uczelni medycznej zorganizowała dla studentów medycyny zajęcia fakultatywne z medycznych aspektów stresu.

W 2013 roku zainicjowała cykl corocznych, interdyscyplinarnych konferencji naukowych pt.: „W przestrzeni stresu i lęku”.

W 2019 roku wydała książkę pod tytułem: „Rozmowy przy kawie. O stresie, lęku i traumie”, która jest syntezą najnowszych badań w tym zakresie, adresowaną do naukowców z różnych dziedzin a także do szerokiego grona odbiorców.

 

Sprawdź pozostałych prelegentów tegorocznej edycji festiwalu:

Norbert Kopczyński
Katarzyna Bross-Walderdorff
Wiktor Badowski
Katarzyna Burzyńska
Aleksandra Kozera
Katarzyna Enerlich
Natalia Zieba
Artur Makiela
PortalYogi Adam Ślęczek
Marcin Kacprzyk
Regina Sidorkiewicz

Dołącz do nas! Kup bilet