• Stowarzyszenie „Rodzice Razem”

  Temat: Latająca Wioska Rodzin

  Zapraszamy do naszej Latającej Wioski Rodzin, w której po ścieżkach rodzicielstwa prowadzi nas Sztuka Ziemi i pedagogika Marii Montessori.

  Wioska będzie odbywała się każdego dnia Festiwalu w godzinach 11.00 – 16.00 – w wyznaczonym do tego miejscu.

  Nasz Wioska podzielona będzie na strefy:

  Polana Montessori – na trawie będą miękkie kocyki, dywany, poduchy, parę niskich stolików z krzesełkami, rozbijemy małe przytulne namioty tipi, które będą chroniły dzieci przed słońcem i dadzą schronienie dla mam karmiących. Dla bobasków mamy specjalne zabawki sensoryczne z naturalnych tworzyw. Dla starszych dzieci (od 18 miesięcy do 10 lat) przygotujemy stanowiska do pracy w stylu montessoriańskim m.in. miejsce do przelewania wody, nawlekania, przesypywania ryżu, układania, obserwacji światła,  malowania itp.

  Strefa kreatywnego działania – dla dzieci starszych 3-10 lat i opiekunów – na otwartej przestrzeni, z naturalnych tworzyw, tkanin i włóczek, będziemy robić łapacze snów, mobile, obrazy tkane roślinami. Ponadto będziemy szyć, ciąć, kleić i co komu w duszy zagra. Między drzewami, na rozpostartej  tekturze będziemy malować obraz inspirowany klimatem festiwalowym. W strefie znajdą się również duże naturalne krosna, tak, aby wspólnie wyplatać kilimy z leśnych skarbów. Będziemy robić również warsztaty dla rodzin z improwizowanego teatru – robienie prostych pacynek, kukiełek z gałganków, patyków, listków itp. z możliwością odegrania scenki.

  Przestrzeń relaksu i relacji – strefa dzielenia się swoim czasem z innymi, strefa rozmów, wspólnego posiłku, czytania książek. W tej przestrzeni znajdą się hamaki, miękkie poduchy, dywany do siedzenia oraz otwarta biblioteczka plenerowa – zabierzemy ze sobą ciekawe książki dla rodziców i dzieci (pochodzą one z naszych zbiorów – biblioteczki Mammoteka).

  Dla zainteresowanych proponujemy wykład połączony z dyskusją – Dziecko oczami Montessori – na wykładzie przybliżymy słuchaczom sylwetkę Marii Montessori, jej założenia pedagogiczne oraz opowiemy o ich praktycznym zastosowaniu. Plan wykładu:

  →     Potrzeby dziecka a pedagogika M.Montessori

  →     Zasady montessoriańskie w życiu, w domu

  →     Słowa klucze:

  Sposób uczenia się

  Motywacja / stymulacja

  Chłonny umysł

  Fazy sensytywne

  Przygotowanie umysłu

  Wychowanie do pokoju

  rodzicerazem.org

  Dołącz do nas! Kup bilet