• Agnieszka Sieniawska& Mestosław

  Temat: Prawo dotyczące substancji psychoaktywnych w Polsce i na świecie

  W wykładzie omówimy obecny stan prawny dotyczący substancji psychoaktywnych w Polsce. Wyjaśnimy jakie kary grożą za ich posiadanie oraz jakie zmiany zostały wprowadzone względem nowych substancji psychoaktywnych w nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w sierpniu 2018 r. Skupimy się na wyjaśnieniu i omówieniu przesłanek, które użytkownik substancji psychoaktywnych powinien spełnić w sytuacji, kiedy zostanie złapany przez policję na posiadaniu substancji psychoaktywnych, aby postępowanie w tej sprawie mogło zostać umorzone również przed wydaniem postępowania o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia.

   

  Przedstawimy jak wygląda obecna praktyka sędziów i prokuratorów w takich sprawach oraz wyjaśnimy czym jest nieznaczna, a czym znaczna ilość substancji psychoaktywnych. Omówimy również, jakie przepisy chronią osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych przed trafieniem do więzienia.

  Wyjaśnimy czym jest prohibicja, dekryminalizacja i legalizacja oraz czym te podejścia różnią się od siebie. Pokażemy jakie są najnowsze światowe trendy oraz najciekawsze przykłady racjonalnego prawa narkotykowego z różnych części świata oraz ich efekty dla użytkowników i danych społeczeństw.

  O prowadzących:

  Agnieszka Sieniawska – od 2011 r. przewodnicząca Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej, absolwentka prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, autorka części prawnej dwóch raportów Rzecznika Praw Osób Uzależnionych z 2011r. i z 2013r. Brała udział w pracach nad zmianą prawa narkotykowego, którego nowelizacja weszła w życie z grudniu 2011r. Od 2009 r. prowadzi działania adwokacyjne na rzecz zmiany prawa narkotykowego.

  Agnieszka Sieniawska

  Mestosław – Absolwent Europeistyki oraz Studium Pedagogicznego na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie obronił pracę magisterską dotycząca polityk narkotykowych w Unii Europejskiej. Z Polską Siecią Polityki Narkotykowej związany od lutego 2018 roku. W Fundacji zajmuje się promocją, strategią oraz współorganizacją projektów z zakresu redukcji szkód oraz profilaktyki. Szczególnie interesuje się nowymi mediami, kampaniami społecznymi, praktycznymi aspektami redukcji szkód oraz badaniami na temat zastosowań substancji psychodelicznych w medycynie. Od stycznia 2017 roku tworzy edukacyjny kanał „Wiem co ćpiem” na YouTube, który subskrybuje ponad 112 000 osób. Celem kanału jest minimalizacja szkód jakie mogą wynikać z użytkowania substancji psychoaktywnych, przeciwdziałanie uzależnieniom oraz wspieranie racjonalnej polityki narkotykowej opartej na sprawdzonych na świecie rozwiązaniach.

   

   

  Misją Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej jest inicjowanie i wspieranie działań mających na celu zmianę w podejściu do problemu narkotyków, zarówno w polskim prawie jak i w świadomości społecznej. Odwołując się do Praw Człowieka,  Sieć przeciwdziała stygmatyzacji i dyskryminacji osób używających narkotyki, osób sięgających po nie z powodu uzależnienia, jak i okazjonalnie. www.politykanarkotykowa.pl

  Dołącz do nas! Kup bilet