• Jakub Szymczyna

  Temat: HAKA Ka Mate

  „HAKAact” to połączenie tańca polinezyjskiego KaMate – bojowej pieśni wykrzyczanej ekstatyczną wokalizą i ujętej w emocjonalną choreografię – oraz esencji warsztatów, które tworzą mój etos pracy jako aktora, performera, tancerza. Warsztaty łączą w sobie świadomość ciała, głosu i działania. Kształtują świadomość wypowiedzi poprzez taniec oddech, rytm, gest, wokalizę, a przede wszystkim pełną obecność tu i teraz.

  Paradygmat warsztatu wyrósł z założeń, które pozwoliły mi zrozumieć i poznać  to, czego dotychczas się nauczyłem. To ważne, nieustannie pogłębiać zrozumienie – nabywać wiedzę o tym co dostępne – o tańcu, teatrze, psychologii, ruchu, stosunkach międzyludzkich, muzyce, pieśni, wydarzeniu – przede wszystkim o człowieku.

  „HAKAact” to połączenie tańca polinezyjskiego KaMate – bojowej pieśni wykrzyczanej ekstatyczną wokalizą i ujętej w emocjonalną choreografię – oraz esencji warsztatów, które tworzą mój etos pracy jako aktora, performera, tancerza . Mam tu na myśli szczególnie: Aktora Instrumentalnego techniki stworzonej przez prof. muzykologii Bogusława Schaffera dla Jana Peszka, techniki Sanforda Meisnera, kontakt improwizacji, tańca GaGa, modern, hip hop, jazz, capoeira i elementów Kung-fu oraz Tai Chi. Inspiruję się również sportami, które na przestrzeni 32 lat poznałem łącząc ich półprofesjonalne uprawianie z praktyką aktorską i taneczną, tzn. boksem, zapasami, futbolem amerykańskim, kabaddi i piłką nożną.

  Podczas dwudniowych zajęć będziemy uczyć się Haka KaMate – typowej Haki Peuperu – opisującej moment przed walką.

  Efektem finalnym jest indywiduacja, poprzez rozwój możliwości głosowych, poszerzenie zakresu ruchowego wachlarza, odejście od utartych, indywidualnie znanych schematów mobilności, poznanie paradygmatu słowo-gest-pieśń i zastosowanie go do wypowiedzi scenicznej i poza scenicznej.

  O prowadzącym:

  absolwent OPT Gardzienice, aktor teatralny i filmowy. Instruktor rekreacji ruchowej – specjalizacja samoobrona (AZS AWF-Wrocław). Od 15 lat praktykuje Capoeirę – obecnie w Capoeira Angola Zimba Warszawa. Zawodnik Futbolu Amerykańskiego i reprezentant Polski w Kabaddi. Praktykuje Gaga i Kontakt Improwizację. Realizuje projekty i spektakle z Fundacją Sztuki Ciała w Warszawie. Założyciel Projektu „Neurony Lustrzane“. Pracuje z Marcinem Poćwiardowskim terapeutą i psychologiem, twórcą projektu Żyweciało, dla którego prowadzi spotkania Duchowości Ciała oparte o Hakę Ka Mate. Praktykuje Vipassanę. Prowadził zajęcia teatralne i sportowe dla młodzieży o obniżonych szansach społecznych w Niemiecko Tureckiej Fundacji Kulturalnej Outreach. Instrumentalista. Prywatnie ojciec dwójki dzieciaków: Leo i Mii, mąż Martyny.

  www.hakaact.blogspot.com

  Dołącz do nas! Kup bilet