Sprzedaż biletów kończy się za

Grzegorz Lindenberg

Temat: Sztuczna inteligencja, edycja genów: jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy

Dzięki odkrytej  zaledwie 7 lat temu metodzie modyfikowania genów CRISPR-Cas9 ludzie zdobędą możliwość niemal dowolnego manipulowania genami roślin, zwierząt i nas samych. Nie tylko będziemy potrafili naprawiać wadliwe geny i leczyć wrodzone choroby genetyczne, ale będziemy potrafili zmieniać swój wygląd, inteligencję i cechy charakteru. Ale kto będzie decydował o tym, co wolno a czego nie wolno zmienić?  Czy są jakieś granice poprawiania ludzi? Na takie pytania będziemy musieli znaleźć odpowiedzi w najbliższych latach – modyfikowanie ludzkiego DNA już się zaczęło.

Sztuczna inteligencja zmieni nasze życie w sposób porównywalny tylko z przejściem od koczownictwa do życia osiadłego. Pozbawi pracy znaczną część, a w perspektywie 30 lat – większość społeczeństw krajów rozwiniętych. Będzie to społeczeństwo dobrobytu, bo zostanie wprowadzona jakaś forma dochodu gwarantowanego; problemem nie będą pieniądze ale co robić w życiu z całym tym wolnym czasem. Problemem będzie motywowanie dzieci do nauki w szkołach, bo szkoły nie będą  przygotowywać do pracy. Będziemy musieli na nowo zastanowić się, czym jest dobre życie

Rozwój sztucznej inteligencji zaskoczył polityków, biznes i ludzi. Dlaczego ten rozwój nastąpił właśnie teraz? Dlaczego możemy spodziewać się, że będzie trwał nadal i doprowadzi do tak głębokich zmian? Czy są granice tego rozwoju? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w czasie wykładu.

O prowadzącym:

Skończyłem socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zrobiłem doktorat w 1985 roku („Zmiany postaw politycznych studentów Warszawy 1958-1983”).

W latach 1986-87 pracowałem naukowo na Harvardzie w Russian Research Center (interesował mnie problem legitymizacji systemu komunistycznego) i jednocześnie uczyłem na Boston University.

Od 1989 zajmowałem się mediami i Internetem jako menedżer i redaktor. Byłem m.in. dyrektorem generalnym „Agory” przez jej pierwsze dwa lata, potem twórcą i szefem”Super Expressu”.

Wcześnie dostrzegłem potencjał Internetu: strona internetowa „Super Expressu” powstała w 1995 roku; byłem pomysłodawcą i prezesem dwóch istniejących do dziś firm internetowych, SuperMedia (1996)  i eCard (2000). Byłem też doradcą dla rozmaitych firm medialnych i internetowych.

Jestem redaktorem,  publicystą, współautorem bestsellerowego przewodnika „Toskania i Umbria. Przewodnik subiektywny” i autorem „Ludzkości poprawionej”, pierwszej polskiej książki o sztucznej inteligencji i rewolucji modyfikacji genetycznych. Skutecznie zorganizowałem społeczny ruch zmiany ustawy o ochronie zwierząt i nieskutecznie próbowałem sprawić, żeby została przyjęta przez Sejm.

Interesują mnie wyzwania współczesności, potężne procesy, które trudno jest dostrzec i zrozumieć. Do myślenia o świecie potrzebuję danych i faktów, bo tak nauczono mnie na studiach. Piszę i doradzam, żeby gdy moje myślenie przydawało się innym ludziom, firmom i organizacjom.

Strona główna

 

Sprawdź pozostałych prelegentów festiwalu:

Angelina Romaniuk
Tomasz Kudłacz
Ananda Kumar
Hania Darmas Milabo
Julia Mafalda
Maja Łukomska
Ewa Satnam & Maciej Marczak
Włodzimierz Buliński
Anna Rogowska
Kamil Zatyka „Warzymir”

Dołącz do nas! Kup bilet