• dr Marek Kaczmarzyk

  Temat: Pierwotny mózg w technologicznym środowisku

  Neurobiolog i memetyk, wykładowca na Uniwersytecie Śląskim. Podczas Wibracji opowie m.in o pierwotnym mózgu w technologicznym środowisku. Wykład opisuje warunki w jakich odbywał się dobór naturalny cech naszego gatunku i ich odmienność od wspóczesnego świata; wyjaśnia nasze, pozorne niedostosowanie do warunków środowiska, ograniczenia wobec współczesnych wyzwań technologii, ekonomii czy polityki; pod reśla także biologiczne źródła różnic występujących pod tym względem u osób pochodzących z rożnych pokoleń i systemów kulturowych.

   

  Podczas Festiwalu poprowadzi wykłady:

  1. Jak tworzymy wewnętrzne obrazy rzeczywistości? Dlaczego jesteśmy tak rożni?

  Wykład zawiera opis mechanizmów budowania wewnętrznych reprezentacji świata, wyjaśnia konieczność tworzenia modeli predykcyjnych (dlaczego nasze mózgi musza przewidywać zmiany w świecie?); wyjaśnia znaczenie różnorodności modeli wewnętrznych w gatunku społecznym jakim jest człowiek, znaczenie wymiany stanów i warunki wzajemnego wpływu (mechanizmy lustrzane); zwraca także uwagę na zmiany rozwojowe w mózgach ludzi w rożnym wieku.

   

  1. Pierwotny mózg w technologicznym środowisku.

  Wykład opisuje warunki w jakich odbywał się dobór naturalny cech naszego gatunku i ich odmienność od współczesnego świata; wyjaśnia nasze, pozorne niedostosowanie do warunków środowiska, ograniczenia wobec współczesnych wyzwań technologii, ekonomii czy polityki; podkreśla także biologiczne źródła różnic występujących pod tym względem u osób pochodzących z rożnych pokoleń i systemów kulturowych.

  O prowadzącym:

  neurobiolog i memetyk, wykładowca na Uniwersytecie Śląskim. Doktoryzował się z zakresu chronobiologii. Od roku 2000 kierownik Pracowni Dydaktyki Biologii Uniwersytetu Śląskiego. Od 2012 prowadzi Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe – Wszechnica Śląska. Propagator dydaktyki ewolucyjnej, dziedziny zajmującej się wyodrębnieniem, rozpoznaniem i praktycznym wykorzystaniem wpływu mechanizmów ewolucyjnych (zarówno ewolucji biologicznej, jak i kulturowej) na procesy uczenia się. Inicjator i główny organizator (obok Janiny Sabat i Krzysztofa Chyżaka) Międzynarodowego Sympozjum Naukowego Neurodydaktyki odbywającego się regularnie od 2015. Właściciel firmy szkoleniowej „Neurodydaktyka doktora Kaczmarzyka

  Więcej o prowadzącym: www.neurodydaktyka.us.edu.pl/

  Dołącz do nas! Kup bilet