Agnieszka Sikorska

Temat: Ucieleśnienie natury – uważność, wrażliwość i ekspresja w tańcu

Podczas warsztatu na Festiwalu:

Taniec w Naturze to praktyka, która wyostrza zmysły i pogłębia obecność. Pozwala odnaleźć autentyczny taniec, oderwany od koncepcji, kształtu, czy oczekiwań. Staje się on spoiwem ze światem zewnętrznym, a przyroda – naszym nauczycielem. Wykorzystując metody pracy somatycznej wyciszamy zmysły i napięcia układu nerwowego, uczymy się słuchać siebie, rozpoznawać struktury własnego ciała. Techniki improwizacji i tańca współczesnego pozwalają znaleźć indywidualny taniec i przepływ ruchu. W dynamiczny sposób absorbujemy kształty, jakości, bodźce, aby rozwijały naszą taneczną ekspresję.

 

Interesuje mnie jak natura może inspirować nas do ruchu? Jak możemy uczyć się od niej uważności i obecności? Jak tę autentyczność przenieść do ciała? Jak przenieść ją na inne obszary funkcjonowania?

Inicjatywa ta zrodziła się we mnie wraz z ogromną potrzebą obcowania z naturą, tęsknotą za otwartą przestrzenią i chęcią wyjścia z czterech ścian sali, w której tancerze spędzają tak wiele czasu. Szukam też różnicy pomiędzy pracą z wyobrażeniem, a faktycznym doświadczeniem. Podczas zajęć wykorzystuję techniki tańca współczesnego, improwizacji oraz pracy somatycznej.

O prelegentce:

Performerka, tancerka i pedagog tańca. Taniec i ruch traktuje jako drogę poszukiwań, praktykę uważności, wrażliwości i poznania ciała. Performance jako sposób przekazywania i poszerzania powyższych jakości. Tworzy autorskie zajęcia Tańca Współczesnego, HARMONIC BODY – OBUDŹ CIAŁO, Tańca w Naturze oraz Ruchu Kreatywnego. Kształci się na drugim roku Akademii Choreografii Eksperymentalnej kolektywu Centrum w Ruchu. Regularnie praktykuje język ruchowy Gaga. Współtworzy kolektyw Grupa Ruchoma. Jest absolwentką kierunku Taniec na Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi, Academy of Performing Arts w Pradze i programu tanecznego Warsaw Dance Department. Będąc 3 miesiące w Izraelu trenowała z zespołami Batsheva, Vertigo oraz Yasmeen Godder. Uwielbia przekazywać zdobytą wiedzę i zapraszać innych do poszukiwania kreatywności, indywidualnego języka ruchowego oraz przyjemności w tańcu.

 

Sprawdź program 4. edycji Festiwalu Wibracje.

Festiwal Wibracje

Dołącz do nas! Kup bilet